Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zdravotní pojišťovny nabádají hejtmanství ke zrušení 340 lůžek v kraji

  • 0
Zdravotní pojišťovny chtějí v Plzeňském kraji prosadit zrušení 340 lůžek akutní zdravotní péče. Rušení hrozí s největší pravděpodobností dvěma nemocnicím. O 159 lůžek by mohla přijít Rokycanská nemocnice a o 181 míst nemocnice Stodě.

ČSSD v čele hejtmanství, pod které zmíněné nemocnice ještě s dalšími čtyřmi patří, se proti redukci staví s argumentem, že kraj už škrtnul 80 z 372 akutních lůžek v Klatovské nemocnici, a to prý je až dost.

V záloze ale má i krizovou variantu - krajské nemocnice pronajmout soukromníkovi. A ten ať si poradí s jejich největším problémem, tedy vysokými ztrátami. Celková ztráta krajských nemocnic má totiž letos dosáhnout 170 milionů korun.

Opozice: Pronájem není dobrý nápad

S pronájmem ale nesouhlasí někteří zástupci opoziční ODS, kteří tvrdí, že pronájem je způsob, jak politické riziko přenést na třetí subjekt. Návrh na pronájem vyplynul ze studií, které si nechalo hejtmanství zpracovat. "Koalice chce na nájemce převést politické náklady rušení lůžek," myslí si poslanec a krajský zastupitel za ODS Vladislav Vilímec.

"Socialisté tvrdili, že je v kraji nemocnic málo a že je chyba, že Plzeň-sever nemá vlastní špitál. Horlivě bojovali o nemocnici v Plané. Teď sociální demokracie řeší hlavní problém: něco naslibovala a žádnou další nemocnici neotevře. Naopak bude muset rušit lůžka. Ale já varuji, že pokud se optimalizace lůžkového fondu oddálí, tak to bude stát kraj daleko větší peníze," uvedl Vilímec.

Ten když jako radní pro ekonomiku z kraje odcházel, tak mělo hejtmanství na účtu téměř miliardu korun. Ty časy jsou už ale dávno pryč. A to i z toho důvodu, že v Klatovech se dokončuje obří nemocnice za 1,5 miliardy korun.

Pojišťovna by měla nastavit jiné podmínky, zní z kraje

Krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek uvedl, že pronájem nemocnic vyšel v analýze jako nejlepší.

"Já osobně mám jediný zájem, a to udržet kvalitní a dostupnou péči. Musíme přimět pojišťovnu, aby nastavila jiné podmínky pro financování krajských nemocnic. Aby nás bonifikovala, když máme řídkou hustotu osídlení a menší využití lůžek. Když na to pojišťovny nebudou slyšet, tak musíme vyzkoušet jinou cestu, třeba pronájem," myslí si Šimánek.

Problém je podle něj ale v tom, že existuje rozhodnutí předsednictva ČSSD, že se nic pronajímat nebude. "Budeme muset apelovat na předsednictvo. Já myslím, že něco podobného je i v jiných krajích, kde nemocnice pomalu začínají generovat ztrátu," podotkl Šimánek.

Vilímec ale pronájem jako dobrý nápad nevidí. "Když si se ztrátou neporadí kraj, tak nevím, co s tím udělá nájemce," namítá zastupitel s tím, že vždycky byl věrný čistotě řešení. "Na tahu je kraj," dodal Vilímec.

Šimánek uvedl, že cestou redukce 343 lůžek, jak navrhla pojišťovna, kraj jít nechce.