Od narození Jaroslava Šafránka letos uplynulo 120 let a 75 let od chvíle, kdy uvedl do provozu první kompletní televizi

Od narození Jaroslava Šafránka letos uplynulo 120 let a 75 let od chvíle, kdy uvedl do provozu první kompletní televizi

Zapomenutý génius. První českou televizi sestrojil před 75 let Plzeňan Jaroslav Šafránek

  • 0
Televizi dnes zná každý, ale málokdo ví, že její spolutvůrce byl Plzeňan Jaroslav Šafránek. Od jeho narození letos uplynulo 120 let. Před 75 roky uvedl do provozu první kompletní televizní aparaturu pro vysílání a příjem mechanické televize, určenou pro experimenty a demonstraci.

Vizionář televizního věku, mimořádný fyzik, spoluzakladatel plzeňských vysokých škol a při tom všem trochu opomíjená osobnost plzeňských dějin.

Od narození Jaroslava Šafránka letos uplynulo 120 let a 75 let od chvíle, kdy uvedl do provozu první kompletní televizní aparaturu pro vysílání a příjem mechanické televize, určenou pro experimenty a demonstraci.

Šafránka představí a připomene téměř třicetiminutový dokument, který odvysílá ČT 2 v úterý 5.října ve 21.45 hodin.

V Šafránkově vile se našla i gramodeska s jeho hlasem

Snímek režiséra Martina Štolla připomíná Šafránka jednak prostřednictvím faktů z jeho výzkumné činnosti i ze života, a dále zprostředkovaně v podobě, kterou mu dal herec Karel Pěnkava. Pocit autentičnosti ještě zvyšuje vzácný nález ze sklepa Šafránkovy vily – gramofonová deska s jeho hlasem.

"Prasklou desku se záznamem monologu a zpěvu Jaroslava Šafránka jsme objevili ve sklepě až letos, když nás televizní štáb požádal o dokumenty týkající se jeho života," říká Plzeňanka Květa Šafránková, manželka vědcova synovce, který v Plzni pracuje jako chirurg.

Vilu v plzeňské Bezovce, kde rodina dodnes žije, si Šafránek pořídil za peníze z jednoho ze svých patentů – objevil totiž první jednoduchou variantu radaru.

Šafránkovu práci zastavila válka

Šafránek byl rodilý Plzeňák, po roční stáži ve fyzikálním ústavu ve Štrasburku v roce 1922 získal nové impulzy pro studium elektromagnetických jevů a rozšířil si jazykové znalosti.

Po návratu se věnoval přenosu obrazu a v roce 1936 vydal knihu Televise. Byla to první publikace, která v Československu o tomto fenoménu vyšla. Navrhl i český název pro televizi. Chtěl, aby byla nazývána "rozjev", analogicky s pojmenováním rozhlasu.

Televizní bádání vědce z Plzně zastavila válka. Po uzavření vysokých škol Němci zničili laboratoř a zařízení na pražské univerzitě. Po válce byl vývoj televize ve světě o míle dál a Jaroslav Šafránek se už k výzkumu nevrátil. Stál ale u založení plzeňské Lékařské fakulty jako pobočky Univerzity Karlovy.

Televizní dokument se snaží nejen připomenout vzácnou vědeckou osobnost, ale ukázat i fakt, jak málo si vážíme svých "velkých hlav" a jak často na ně zapomínáme. Reprízu filmu odvysílá ČT 2 v pátek v 10.30 a v pondělí v 1.55 hodin.