Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Zápisy do školek v Plzni budou poprvé elektronické, ušetří čas rodičům

  • 1
Velká novinka čeká letos na rodiče, kteří budou přihlašovat své děti do mateřských škol v Plzni. Zápisy budou poprvé elektronické, mělo by to být výrazné usnadnění nejen pro ně, ale i přímo pro školky. Očekává se, že k zápisům přijde letos 1500 až 1600 dětí.

V minulosti si museli rodiče ve školce přihlášku nejprve vyzvednout, poté ji doma vyplnit a pak odnést zpět. Zpravidla hlásili dítě do více mateřinek a cest tedy museli absolvovat několik.

Nově rodiče přihlášku vyplní rovnou v systému na webové adrese www.mszapis.plzen.eu, ten jim vygeneruje registrační číslo a oni pak už jen dokument vytisknou tolikrát, do kolika školek chtějí dítě zapsat.

Než ale přihlášku do vybrané mateřské školy odnesou, musí ji vytištěnou ještě podepsat. „Zároveň by na ní mělo být potvrzení od lékaře, že je dítě řádně očkované,“ doplnila vedoucí odboru školství plzeňského magistrátu Eva Prokopová. I přesto však podle ní elektronické zápisy znamenají usnadnění.

A důležitá je také transparentnost. Podle čísla přihlášky mohou rodiče neustále sledovat, na jakém místě se jejich dítě pohybuje. „Například když rodiče jiného dítěte místo odřeknou, to jejich se automaticky posune v žebříčku. To rodiče vidí,“ přibližuje Prokopová s tím, že pořadí se stanovuje na základě předem daných kritérií, ředitelé školek do něj nemohou nijak zasáhnout.

Klíčovými faktory jsou bydliště dítěte a jeho věk, doplňkovým je, zda už mateřinku navštěvuje sourozenec dítěte.

Novinku si pochvalují především ředitelky školek, pro něž to znamená ušetření mnoha hodin. „Při vysokých počtech přihlášených jsou zápisy velmi náročné. My jsme v loňském roce přijali 188 přihlášek,“ říká například Libuše Čiperová, ředitelka 78. MŠ v Plzni, která z tohoto důvodu zavedení elektronických zápisů vítá.

„Ušetří nám to spoustu času, přesně vyčíslit to nedokážu, ale hodiny to jsou určitě,“ konstatuje Čiperová a dodává, že vnímá i přínos pro rodiče, kteří budou mít po celou dobu možnost náhledu na přihlášku. V letošním roce bude tato mateřinka otevírat sedm tříd.

Stejně se na novou formu zápisu dívá i Irena Cholinská, ředitelka 38. MŠ v Plzni-Slovanech. „Já jsem spokojená. Ředitelkám to ušetří hodně času a pro rodiče to bude průhledné,“ shrnuje hlavní výhody.

Volná místa ve školkách

V současné době je v mateřinkách v Plzni volných zhruba 1 300 míst, dá se však očekávat, že počet ještě zhruba o dvě stovky vzroste. Zatím totiž není jasné, které děti dostanou odklad. Do školky by se tak mohly dostat všechny děti, kterým budou nejpozději na konci srpna tři roky, někde možná i ty mladší, které tohoto věku dosáhnou do 31. prosince. Přihlásit se mohou i ty mladší, pokud bude mít školka volnou kapacitu, může dítě přijmout od ledna. Pokud by ale bylo v kolektivu příliš velké množství dvouletých dětí, mohlo by to narušit vzdělávání těch ostatních.

V předcházejících letech, když zadávali přihlášky ručně, museli neustále kontrolovat, zda někde neudělali chybu, zda například některá přihláška nevypadla a podobně. „Aby bylo všechno v pořádku, znamenalo to skutečně hodně práce,“ říká Cholinská, která přijala loni 149 přihlášek. Stejně jako loni má i letos škola 25 volných míst. 

Mírně skeptická je k elektronickým zápisům ředitelka 54. MŠ v Plzni-Doubravce Lenka Šlechtová. „Administrativní ušetření to sice je, otázka je, jak si na to zvyknou rodiče. Ne všichni jsou tak zdatní, aby ten poměrně složitý proces zvládli,“ míní Šlechtová a dodává, že takové náznaky má ze dne otevřených dveří.

„Někteří se na to dívali a říkali, že si nejsou jistí, jestli to zvládnou. Ale uvidíme, třeba překvapí,“ krčí rameny Šlechtová, která může letos přijmout 51 dětí.

Systém pro přihlašování do školek koupilo město za 130 tisíc korun (bez DPH) od Brna, které již elektronické zápisy používá několik let.