Daří se zejména podnikům v průmyslových zónách poblíž dálnice D5. Ilustrační snímek

Daří se zejména podnikům v průmyslových zónách poblíž dálnice D5. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Firmy v kraji mají dostatek zakázek, chystají se nabírat zaměstnance

  • 1
Firmy v Plzeňském kraji začínají rozšiřovat výrobu a nabírat nové zaměstnance. Jsou to zejména podniky u dálnice D5, která je velkou výhodou pro průmyslové zóny. Oživení trhu pociťují například v industriálních areálech na Tachovsku a Rokycansku. V blízké budoucnosti přijmou několik stovek lidí.

Novou halu pro rozšíření výroby buduje v Boru u Tachova společnost Suspa. „Cítíme na trhu oživení,“ potvrzuje Kamila Kriegelová z firmy Suspa se stovkou zaměstnanců. „Od února příštího roku dáme práci dalším padesáti lidem,“ slibuje asistentka vedoucího závodu Tamara Kriegelová.

Firma, která vyrábí plynové vzpěry do praček a pro automobilový průmysl, má nové zakázky. „Byli bychom rádi, kdyby přišli lidé, kteří umějí alespoň trochu německy,“ říká Kriegelová.

Zvýšení počtu pracovních míst vítá starosta Boru u Tachova Petr Myslivec. „Patříme mezi regiony s nezaměstnaností vyšší, než je regionální průměr, někde kolem deseti procent. Průmyslové zóny nám hodně pomáhají,“ připomíná Myslivec, podle kterého se rozšiřují i některé firmy v průmyslových zónách Vysočany a Nová Hospoda u Boru.

Příkladem je podle něj firma Eissman, působící v průmyslové zóně Nová Hospoda již řadu let. „V letošním roce zahajuje stavbu nové haly, která by měla být do konce roku hotová a měla by tam vzniknout nová pracovní místa,“ konstatuje Myslivec.

Nabírat bude i rokycanský Hutchinson

Ze stávajících 300 na 450 lidí plánuje v příštích letech zvýšit počet pracovníků firma Technické pružiny Scherdel sídlící v zóně Vysočany u Boru, která právě dostavěla novou výrobní halu. „Výrobní prostory se rozšíří o více než dvě třetiny,“ uvádí prokurista Miroslav Píšek.

O zvýšení počtu zaměstnanců o dvě stovky ze současných 600 lidí uvažuje v Rokycanech firma Hutchinson, která vyrábí součástky pro automobilky po celé Evropě. Uvedl to starosta Rokycan Vladimír Šmolík.

Firma, která vyrábí mimo jiné tlakové hadice do aut, působí na dvou lokalitách v Rokycanech mimo zdejší průmyslovou zónu. „V jedné z nich by chtěla přikoupit pozemky, aby mohla rozšířit výrobu,“ říká Šmolík. Vedení radnice hodlá firmě pomáhat nejen s hledáním pozemku i proto, aby se v regionu snížila nezaměstnanost.

V menších městech firmy ušetří na mzdách

Oživení zaznamenala také průmyslová zóna v bývalých kasárnách v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku. Žádnou ze zdejších  firem nepostihla krize natolik, že by musela odejít. „Naopak dva podniky připravují další výrobní haly,“ podotkl starosta Michal Linhart.

„Rozvíjí se klatovský Intertell - český výrobce plastových a kovových dílů pro průmysl a francouzský Acti Pack vyrábějící vyfukované plastové obaly pro farmacii, kosmetiku a potravinářství,“ řekl Linhart. I tyto podniky, které zaměstnávají desítky lidí, přijmou další zájemce.

Město se hlavně díky zóně za šest let rozrostlo o více než 200 trvale bydlících a nyní má 2100 obyvatel. V kasárnách, která město převzalo na podzim 2004, se trvale drží asi 30 firem. Zaměstnávají kolem 500 lidí.

Devizou fabrik v menších městech typu Rokycany či Bor jsou podle starosty Rokycan Vladimíra Šmolíka požadavky na nižší mzdy než například v Plzni. „Když u nás firma zaměstná třeba 200 lidí, ušetří docela velké peníze,“ doplnil Šmolík.

,