Zámek v Žinkovech se o prvním prázdninovém víkendu otevřel pro veřejnost.

Zámek v Žinkovech se o prvním prázdninovém víkendu otevřel pro veřejnost. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zámek v Žinkovech, kde se točila Pyšná princezna, otevřel své brány

  • 4
Romantický zámek v Žinkovech na Plzeňsku se o víkendu výjimečně otevřel veřejnosti a přivítal tisíce návštěvníků. Objekt se už několik let opravuje a lidem je běžně nepřístupný, otevřený je pouze přilehlý park. Nadnárodní společnost tady chce vybudovat centrum pro kongresovou turistiku.

Opravená fasáda vstupní strany zámečku Žinkovy vás na chvíli přenese téměř do pohádky.

"Už schází, aby vstupné u brány vybírala královská stráž a z věže nás pozorovala princezna," nadhodil asi šedesátiletý muž k malým vnoučatům. Vzpomíná, jak tu byl začátkem 80. let na dovolené.

Tehdy zámeček, jenž patřil i rodu průmyslníka Škody, sloužil jako místo pro výběrové dovolené odborářů. Jenže od počátku 90. let komplex několikrát změnil majitele a chátral.

Teď se mu snaží vrátit původní vzhled nadnárodní společnost, plánuje z něj udělat centrum pro kongresovou turistiku. Práce je tu ještě na roky.

"Je obnovená kašna, ze zámecké věže zní nové zvony. Z velké části jsou obnovená sgrafita i části fasády, komplex má nové střechy, mění se okna. Pokud to ještě jde, repasují se původní, jinak se vyrábějí kopie," vysvětluje jeden z organizátorů dnů otevřeného zámku a zároveň průvodce Pavel Motejzík.

Odborníci odhadují, že první klient by se mohl na zámku ubytovat nejdříve za pět až šest let. Z desítek místností jsou snad jen dvě nebo tři, kde stačí doladit podlahy a několik drobností a uklidit s tím, že tady je hotovo.

A jak vypadají interiéry? Vybourané díry v podlahách i v příčkách mezi místnostmi. Obnažené trámy nebo nedávno usazené a ještě nezakryté kovové traverzy ve stropech. Ve stěnách vysekané drážky pro novou elektroinstalaci.

Tak vypadá většina místností uvnitř někdejšího romantického zámečku na břehu rybníka, v němž vznikaly i některé scény slavné české pohádky Pyšná princezna.

Pohádkou se inspirovala skupina historického šermu, která ve velké místnosti se schodištěm sehrála pro návštěvníky skeč odkazující na slavné scény z tohoto příběhu o zahradníkovi se zpívající květinou a králi odvolávajícím vše, co už jednou odvolal.

"Z původního vybavení tu nezůstalo téměř nic," upozorňuje při prohlídce Pavel Motejzík. V některých místnostech upozorňuje alespoň na fotografie nalepené na dveřích, které ukazují, jak to na zámečku vypadalo v dobách největší slávy.

"Otevřít pro veřejnost se zámek může maximálně jednou za rok. Musí se před tím uklidit, zabezpečit všechny sondy v podlahách, aby do nich nikdo nespadl. Největší blázinec tu byl v roce 2011, když se zámek otevíral poprvé po téměř dvaceti letech. Tehdy přijelo kolem šesti tisíc lidí, a to byl skutečně mazec. Teď to odhadujeme na zvládnutelných dva tisíce za víkend," dodává Motejzík.

Za vstup na zámecké nádvoří s historickým trhem a prohlídkou zámku platili dospělí 60 korun, děti dvacetikorunu.

I tak v sobotu kolem půl třetí odpoledne byly žinkovské ulice v obležení stovek aut lidí, kteří si přijeli zámeček prohlédnout. A nejbližší volná místa na prohlídku byla až na tu, která začínala ve čtvrt na šest.