Procházku parkem by teď měli Plzeňané odložit. Kvůli podmáčené půdě hrozí velké nebezpečí, že se velké stromy vyvrátí z kořenů. Ilustrační snímek

Procházku parkem by teď měli Plzeňané odložit. Kvůli podmáčené půdě hrozí velké nebezpečí, že se velké stromy vyvrátí z kořenů. Ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MF DNES

Plzeňané nesmí do parků, kvůli podmáčené půdě hrozí vyvracení stromů

  • 6
Plzeň zakázala kvůli hrozbě vyvrácení stromů z podmáčené půdy vstup do parků, včetně sadového okruhu v centru města. Extrémní riziko je v Papírenském parku na Slovanech, který je nyní jako jediný oplocený a uzamčený. Nebezpečí potrvá zhruba tři týdny a to i v lesích.

"Zákaz jsme vydali proto, že po celé republice se postupně vyvrací stromy. Stalo se to i v Plzni, například v areálu Sofronka. Všichni také vědí, že spadnul dub v zoologické zahradě," podotkla Hana Hrdličková ze Správy veřejného statku města Plzně (SVS).

"Naštěstí nikde nedošlo k tomu, že by to někomu ublížilo. Kromě události v Průhonicích, kde byl také zákaz vstupu a ženě, která ho nerespektovala, se to vymstilo," dodala (o případu více zde). 

Poznamenala, že je třeba upozornit, že když nyní vysvitlo slunce a neprší, tak nebezpečí nepominulo. "Zem bude minimálně tři týdny natolik prosáklá vodou, že stabilita stromů prostě nebude. A nedej bože, aby do toho trochu fouknul vítr," varovala Hrdličková. Navíc návrat dešťových srážek může situaci ještě zhoršit

"Dodržování zákazu ale nelze ohlídat. Žádné cedulky rozmisťovat nebudeme. Je to absolutně neúčelné. Budeme co nejvíce informovat prostřednictvím sdělovacích prostředků a dál už jsou lidé zodpovědní sami za sebe," konstatovala Hrdličková.

Strážníci nebudou dávat pokuty, lidi chtějí jen vykázat

Parky nebude označovat ani město. Výjimkou je Papírenský pak na Slovanech, který je jako jediný v Plzni oplocený. V tomto parku hrozí podle odborníků extrémní nebezpečí.

"Tady je trvale vlhkost půdy vyšší, protože je to v místě, kde je u řeky vyšší hladina podzemní vody. Ale nyní je to tam tak mokré, že tam normálně ve velkých plochách stojí voda. Prostor nebudeme odemykat dokud se tam situace nestabilizuje, to může trvat třeba i dvě měsíce," doplnila Hrdličková.

Porušování zákazu nebudou strážníci nijak trestat. Maximálně lidi z parku vykáží. "Kvůli tomuto zákazu nebudeme navyšovat počet strážníků v ulicích. Jeho dodržování budeme sledovat v rámci běžného výkonu služby," informovala mluvčí Městské policie Plzeň Jana Pužmanová.

Stejné nebezpečí jako v parcích hrozí lidem také v lesích. I tady je půda silně podmáčená. "Největší riziko je zejména na cestách podél lesa, kde se lidé často pohybují. Proto jim doporučujeme, aby se vyhnuli místům v blízkosti vzrostlých stromů," upozornil Richard Havelka ze SVS města Plzně.