Záchranná služba Plzeňského kraje musí příští rok ušetřit dvanáct milionů korun.

Záchranná služba Plzeňského kraje musí příští rok ušetřit dvanáct milionů korun. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Krajská záchranka musí šetřit. Lidé na Tachovsku se bojí omezení péče

  • 4
Dvanáct milionů korun musí příští rok ušetřit krajská záchranná služba a zdravotníci i starostové z Tachovska se obávají, že škrtat se bude právě u nich. Šéf záchranky Roman Sviták sice říká, že propouštět se nebude, ale v regionu se proslýchá, že ubude jedno záchranářské auto a odejde několik sester.

Po bankrotu bývalé krajské nemocnice v Plané jsou lidé z Tachovska na otázky zdravotnické péče obzvláště citliví. Do plzeňské nemocnice, kam se odtud vozí většina pacientů, je to totiž šedesát kilometrů.

Zdravotníci i starostové z Tachovska se tak nyní obávají, že kvůli plánovaným milionovým úsporám přijde oblast o část potřebné zdravotnické péče.

Ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Roman Sviták sice uvedl, že propouštět se nebude, nikdo z místních mu ale nevěří. K "nevěřícím Tomášům" patří lékaři, zaměstnanci záchranky i někteří starostové.

Zaměstnanci už z toho důvodu psali dopis hejtmanovi, záměr se probíral na radě města Boru, na poplach bije i starostka Plané Martina Němečková. Ta prý na vlastní uši slyšela, když ředitel Sviták na schůzce, která se uskutečnila se zaměstnanci v Tachově v půlce září, propouštění nadhodil.

"Když uviděl ten odpor, který vyvolal, tak začal couvat," vysvětluje si nové Svitákovo vyjádření Němečková. Ta přiznává, že když se začne mluvit o zdravotní péči na Tachovsku, tak s ní otřásají velké emoce. A není sama.

Zaměstnanci tachovské záchranky poukazují na to, že z tachovské oblasti chce vedení propustit několik sester. Jedno velké záchranářské auto se totiž zruší a zůstanou zde jen dvě velké sanitky, které jediné dokážou převážet pacienty v těžkém stavu a jeden malý sanitní vůz.

Ředitel Sviták propouštění sice popírá, ale zároveň dodává, že na Tachovsku pracuje více sester než v jiných oblastech kraje, což podle něj není spravedlivé.

Dostupnost zdravotnického zařízení se počítá na hodiny

Propouštění ale děsí plánského praktického lékaře Václava Jungra. "Když mi někdo řekne, že tu bude ještě o jedno vozidlo méně, tak to pro mě znamená snížení pravděpodobnosti, že seženu včas přepravu pacienta do nejbližšího lůžkového zařízení," říká lékař.

Připomíná, že velkým problémem tu jsou velké dojezdové vzdálenosti. Lékař je jen v Tachově, na výjezdovém místě v Plané není. Takže když odjede s pacientem do Plzně, tak v oblasti není k dispozici po dobu asi tří hodin.

Podle Jungra je úplně jiná situace v Plzni nebo jejím okolí, neboť je tam dostupnost zdravotnických zařízení v minutách. "V Tachově se ale bavíme o hodinách," říká lékař, který prý nedávno řešil případ, kdy těžce zraněného musela do nemocnice dopravit rodina.

Zaměstnanci tachovské záchranky poukazují na to, že do loňského prosince zde fungoval jiný systém, kdy výjezdová místa v Tachově a v Plané obsluhovaly tři velké sanitní vozy. To je podle zaměstnanců pro oblast bez nemocnice vhodnější model.

Ředitel krajské záchranné služby Roman Sviták.

Jenže podle ředitele Svitáka se šetřit musí. "Úsporné kroky hledáme, ale určitě se nebudou týkat omezení péče na Tachovsku, to je informační šum," uvedl.

Šetřit se podle něj bude jinde, třeba na odměnách, které budou dostávat jen ti nejlepší, kteří něco vymyslí nebo najdou nějaké úsporné řešení.

Krajská záchranka by měla ušetřit v příštím roce 12 milionů korun, což jsou téměř tři procenta jejího ročního rozpočtu. Do něj kraj přispívá 266 miliony korun, 150 milionů korun dorovnávají zdravotní pojišťovny.

"Úsporné kroky by se mohly týkat i lékařské služby první pomoci, protože si myslíme, že je zbytečné, aby ve městech jako Klatovy a Domažlice fungovala naše pohotovost a vedle byla nemocnice," míní Sviták.