Chovatelka Jiřina Hepová a šéf záchranné stanice živočichů Karel Makoň. | foto: Bohumil Mášek

Chovatelka vypiplala zuboženou žábu, která cestovala přes půlku světa

  • 11
Velký úspěch může slavit chovatelka Jiřina Hepová z Kaznějova na Plzeňsku, která vypiplala na kost vyhublou exotickou žabku. Ta loni v březnu dorazila do jednoho z plzeňských supermarketů v krabici s banány až z Kolumbie a její šance na přežití byly mizivé. Teď už se jí ale daří výborně.

Dehydrovaná, vyhublá a vystresovaná. V takovém stavu byla exotická žabka, když se dostala ze supermarketu do chovu Jiřiny Hepové. Vypadalo to, že možná vůbec nepřežije.

"Žába tehdy byla tak placatá, že vypadala jako vystřižená z tenkého plechu," vzpomíná šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň, který si tehdy pro nalezenou žabku do supermarketu přijel.

Exotická žabka, která vyskočila na zaměstnance plzeňského supermarketu z...
Žabce, která živořila v krabici s banány při cestě přes půl světa, už se daří...

Na snímku vlevo je žabka poté, co vyskočila s krabice s banány. Na fotce vpravo už je v mnohem lepší kondici díky chovatelce Jiřině Hepové.

Teď už je ale všechno jinak. "Paní Hepová svým přístupem a citem pro věc dokázala to, čemu většina z nás a odborná veřejnost ze začátku příliš nevěřila. Žábu zachránila a udržela při životě. Za to jí patří náš velký obdiv, jelikož většina takto přicestovalých a předaných zvířat nepřežije ani první týden," podotkl Makoň.

Podle jeho slov jsou většinou osudy těchto "cestovatelů" podobné. Jsou omylem zabaleni někde v domovině, v úplně jiných klimatických podmínkách a prostředí. Pak putují v igelitech, ve tmě, v chladu či ochranné atmosféře přes půl světa.

"Když je pak někdo vybalí na druhé straně zeměkoule, tak se ani často neví, co vybalil, odkud to je, natož čím se to živí a co všechno to k životu potřebuje. A to samé byl i příběh naší 'banánové' žáby," říká Makoň.

Tahle "světoběžnice" ale měla štěstí, že se dostala ke správným lidem, jimž nebyl její osud lhostejný. 

"Přes dodavatele banánů jsme složitě zjistili, že bedna, ze které žába vyskočila, přišla z Kolumbie. Podle barvy, velikosti a fotografií žábu pak několik dní určovali nejrůznější specialisté a odborníci. Ve finále se shodli na tom, že se pravděpodobně jedná o žábu rodu scinax," popsal Makoň s tím, že o druhu žabky se pak ještě dlouho diskutovalo, protože nebylo jasné, kde a za jakých podmínek žije.

"Kdyby tehdy paní Hepová čekala na přesné určení a další pokyny, tak by dnes byla žába naložená v lihu ve sbírkách Národního muzea v Praze, jako zajímavý exotický exponát. Jenže ona na nic nečekala, udělala maximum možného a žábu z toho nejhoršího doslova vysekala," chválí nadšenou chovatelku šéf zvířecích záchranářů.

Dnes dělá žabka své pečovatelce velkou radost a je jednou z mnoha cizokrajných žab, které má Jiřina Hepová doma. Žáby jsou pro ni velkým koníčkem, relaxací a zálibou.

Žábám se v její rodině přizpůsobuje úplně vše. Chovatelka pečuje s manželem i o volně žijící žáby. Ve spolupráci s Lesy ČR a kolegou Ondřejem Hesem dokonce založili a vybudovali rybníčky poblíž Loman.