Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Za zpackané vyšetřování vraždy v night clubu soud potrestal další dva policisty

  • 0
S cejchem surovce, který v klubu Pamela v centru Plzně umlátil krajana, skončil před čtyřmi roky ve vazební cele muž z Ukrajiny. Přitom byl nevinný. Za lajdácké vyšetřování případu včera krajský soud vyměřil trest dalším dvěma policistům.

Před čtyřmi roky sloužící operační důstojník policie Lubomír Vítovec dostal šest měsíců vězení s roční zkušební dobou, dvouměsíční trest s roční zkušební dobou má i policista Michal Lohr, který byl tehdy přímo na místě činu.

I když je verdikt po včerejšku pravomocný, Vítovec s Lohrem se s rozsudkem smířit nemíní. "Určitě budeme podávat dovolání," konstatoval okamžitě po opuštění soudní síně jejich advokát Jiří Vlasák.

Půlroční trest s dvanáctiměsíční zkušební dobou dostali za stejný případ loni v srpnu i tehdejší velitelka policejní hlídky Soňa Pechová a dozorčí František Dobrý u plzeňského městského soudu, na rozdíl od Vítovce a Lohra se proti nim neodvolali.

Po rvačce v prosinci 2006 zemřel Ukrajinec

Rvačka se strhla nad ránem 12. prosince 2006 v plzeňském Strip baru Pamela. Hlídka tam přijela na výzvu operačního důstojníka po čtvrté hodině ráno. Lékaři už ošetřovali zmláceného Ukrajince, kterého v bezvědomí převezli do nemocnice. Těžká zranění hlavy nepřežil.

Podle spisu rychlá záchranná služba ve 4.15 ráno volala operačního důstojníka plzeňské policie. "V Pamele leží člověk v krvi a v bezvědomí," citoval soudce Zdeněk Jaroš záznam.

O minutu později poslal operační důstojník Lubomír Vítovec do klubu dvě policejní hlídky. "Ale nereagoval, jak měl. Jako první dostal informaci o tom, co se děje, ale nepředal ji hlídkám celou. Řekl pouze to, že je tam člověk v bezvědomí," uvedl soudce Jaroš.

I když Vítovec podle spisu věděl, že Ukrajinec byl zraněn při rvačce, poslal do klubu výjezdovou skupinu s kriminalisty až ráno, kdy už byl podnik zavřený a místo činu uklizené.

Vítovec se ještě ve středu hájil tím, že se od hlídek nemohl dozvědět nic nového. "Hodinu jsem nic nevěděl. Když jsem pak volal velitelce hlídky, že tam pošlu výjezd, řekla, že si to vyřeší sama. Po další hodině jeli do nemocnice pro zprávu, zdravotní stav zraněného už byl kritický. Okamžitě jsem do klubu poslal výjezd, ale tam už bylo zavřeno," hájil se Vítovec, který mezitím odešel od policie a slouží jako městský strážník.

Že vraždil vyhazovač, napověděla až pitva

Policisté podle zjištění inspekce na místě vycházeli jen z výpovědí svědků, kteří tvrdili, že se mezi sebou poprali Ukrajinci a vyhazovač se je snažil roztrhnout. Až ze zprávy patologa vyplynulo, že ke smrtelným zraněním muselo dojít jinak. Obviněný cizinec byl z vazby propuštěn a za smrt policisté obvinili vyhazovače.

Odvoláním proti srpnovému rozsudku soudu si k nižšímu trestu pomohl jen Michal Lohr. Pomohlo mu, že před čtyřmi roky u policie teprve začínal. "Pracoval jsem podle pokynů velitelky hlídky. Všechno, co jsem zjistil, jsem jí řekl. Netušil jsem, že bych udělal cokoli špatně," hájil se Lohr.

Advokát Jiří Vlasák požadoval, aby soud zrušil Lohrovo odsouzení a potrestání nechal nadřízeným souzeného. Lohr jako jediný z obžalovaných u policie zůstal, pracuje v jejím technickém zabezpečení.