Překladatelka Marcela Nucová, učitel Pavel Beneš a zkušební komisař Roman Rout (zleva) na lavici obžalovaných u plzeňského soudu, jemuž se zpovídali kvůli pochybnému testování německých žáků v nepomucké autoškole.

Překladatelka Marcela Nucová, učitel Pavel Beneš a zkušební komisař Roman Rout (zleva) na lavici obžalovaných u plzeňského soudu, jemuž se zpovídali kvůli pochybnému testování německých žáků v nepomucké autoškole. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Za kšeftování s řidičáky v Nepomuku padly podmíněné tresty a pokuty

  • 5
Krajský soud v Plzni udělal definitivní tečku za nejstarším odhaleným případem kšeftování s řidičáky. Podmíněné tresty a pokuty dostali všichni tři odsouzení - učitel autoškoly v Nepomuku Pavel Beneš, tehdejší zkušební komisař Roman Rout i tlumočnice Marcela Nucová.

Beneš má k dvouletému trestu s tříletou zkušební lhůtou zaplatit 60 tisíc korun a tři roky nesmí učit v autoškole. Rout kromě stejné podmínky musí zaplatit 30 tisíc a tři roky nesmí v autoškolách zkoušet. I nadále pracuje na odboru dopravy nepomucké radnice, ale jen jako úředník.

Marcela Nucová byla podle soudců v tomhle soukolí nejmenším kolečkem, proto zaplatí 15 tisíc korun. "U ní jsme neudělili zákaz činnosti, protože odsouzení pro ni automaticky znamená vyškrtnutí ze seznamu soudních tlumočníků," vysvětlil soudce Jiří Šilhavý pravomocný verdikt.

Policisté v roce 2008 zatkli učitele autoškoly Pavla Beneše, zrovna když hlídkoval před dveřmi učebny, v níž zkušební komisař Roman Rout radil s odpověďmi v závěrečných testech. Ty za cizince vyplňovala tlumočnice Marcela Nucová. Každé slovo v místnosti podle soudce Jiřího Šilhavého legálně nahrávaly tajně umístěné mikrofony.

Systém, který trojice praktikovala, byl poměrně jednoduchý. Na základě inzerátů v Německu se do autoškoly hlásili klienti, kteří dostali falešná potvrzení o studiu na chebské škole.

Za příplatek 300 eur bylo jisté, že řidičák dostanou

Řidičáky v Nepomuku takto získávali i cizinci, kteří přišli v domovské zemi o oprávnění řídit kvůli průšvihům nebo špatnému zdravotnímu stavu. Dokonce si mohli za 300 eur připlatit v Nepomuku za jistotu, že řidičák dostanou.

Asi 170 cizinců teď musí do Nepomuku vrátit řidičáky získané nečistým způsobem.

"Naše rozhodnutí potvrzoval i krajský úřad, část průkazů už máme zpět. Jsou ale případy, kdy to někteří řeší přes právníky u soudu," uvedl šéf nepomuckého odboru dopravy Jiří Bešta.

Nepomucký případ není jediný. Kšeftování s řidičáky odhalila protikorupční policie i v Praze, na Chebsku a před pár týdny také ve východních Čechách.