Ve vile po plicním lůžkovém oddělení by měl vzniknout hospic s deseti místy a přesunout by se tam měla sociální lůžka.

Ve vile po plicním lůžkovém oddělení by měl vzniknout hospic s deseti místy a přesunout by se tam měla sociální lůžka. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Z budov bývalé nemocnice v Klatovech se stane hospic i lékárna

  • 0
V době, kdy se v Klatovech stavěla nová nemocnice, se městem šířily poplašné zprávy. Třeba o tom, že ze starého špitálu se stane ubytovna. Obavy lidí ale byly zbytečné. Kraj z něj chce udělat nový hospic, přibudou sociální lůžka, léčebna dlouhodobě nemocných a další lékárna.

Kraj nyní jedná s majitelem lékárny Helios, která stojí proti staré vrátnici nemocnice, o odprodeji budovy. „Majitel je ochotný objekt prodat. Zatím nechci zmiňovat cenu, protože ta se může během jednání ještě změnit,“ řekla radní pro zdravotnictví Milena Stárková.

Podle ní stávající vedení kraje v nové koncepci napravuje nesprávné rozhodnutí minulého vedení v čele s ODS, které nemocniční lékárnu prodalo.

V novém monobloku nemocnice sice lékárna je, ale kvůli konkurenci dvou dalších je záchyt receptů podle Stárkové méně než poloviční. Proto jde krajská nemocnice cestou nákupu konkurence a hodlá provozovat lékárnu ve vlastní režii. V patře budovy by navíc měly vzniknout plicní ambulance.

Ve vile po plicním lůžkovém oddělení, kde plicní ambulance momentálně sídlí, by měl vzniknout hospic s deseti místy a přesunout by se sem měla sociální lůžka. Jejich počet se má zdvojnásobit z deseti na dvacet. Dnes jsou umístěna v budově LDN nad monoblokem. „Do budovy není třeba investovat téměř nic, je zde nový moderní výtah, bezbariérový vstup,“ uvedla Stárková.

Kraj chce posílit následnou péči

Kraj bude usilovat také o navýšení počtu lůžek pro dlouhodobě nemocné, kterých má nemocnice deset. „Získat financování pro další lůžka bychom mohli v příštím roce,“ odhadla Stárková.

Cílem akce je podle radní posílit následnou péči na Klatovsku. Výhodné je prý propojit zdravotní a sociální péči a přinést do nemocnice všechny její stupně.

„Je často problém propojit zdravotní a sociální péči. Příkladem je hospic, který je částečně zdravotní a částečně sociální služba. Zdravotní péče je financovaná ze zdravotního pojištění, sociální si hradí částečně klient a částečně jdou peníze ministerstva práce. Když bude vše v jednom komplexu, bude financování jednodušší,“ uvedla Stárková.

S koncepcí kraje souhlasí starosta Klatov Rudolf Salvetr, podle kterého je dobře, že v areálu nevzniknou například ubytovny nebo průmyslová výroba, ale právě tolik potřebná sociální lůžka.

V dalších budovách by mohly vzniknout ambulance

Největší budova staré klatovské nemocnice, kde bývala chirurgie, ARO a gynekologicko-porodnické oddělení, by měla v budoucnu fungovat pro laboratoře, ambulance a ředitelství nemocnice. To se ale podle Stárkové nestane ani v příštím roce, spíš ještě později.

V areálu se schyluje i k demoličním pracem. K zemi půjde budova bývalé rehabilitace, která je v havarijním stavu.

Několik budov v areálu ještě zbylo, o jejich prodeji se ale zatím neuvažuje. Jednu z nich, bývalou internu, si pronajalo klatovské muzeum, v dalších by podle Stárkové mohly vzniknout ambulance, kam by měli klatovští lékaři možnost se přesunout. „Bude ale záležet na jejich zájmu,“ řekla.

Rozsáhlý park v okolí nemocnice si kraj hodlá ponechat a udržovat ho tak, aby se v něm pacienti mohli procházet. „U budovy bývalého plicního oddělení, což je nejvyšší a nejhezčí místo v nemocnici, by pro pacienty hospicu měla vzniknout pergola,“ popsala Stárková.

Cílem koncepce využití budov je podle Stárkové i snížení schodku vznikajícího každoročně při hospodaření Klatovské nemocnice. „Loni činil doplatek z rozpočtu kraje včetně odpisů 135 milionů korun, letos počítáme se 114 miliony,“ podotkla Stárková.