Šéf Věcí veřejných Vít Bárta se na jednání zastupitelstva města Plzně objevil už v lednu, kdy se rozhodovalo o stavbě spalovny odpadu v Chotíkově.

Šéf Věcí veřejných Vít Bárta se na jednání zastupitelstva města Plzně objevil už v lednu, kdy se rozhodovalo o stavbě spalovny odpadu v Chotíkově. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň přihrává miliony do daňového ráje, tvrdí Bárta. Důkazy ale nemá

  • 5
Kuriózní podezření vyslovil na posledním jednání zastupitelů Plzně šéf Věcí veřejných Vít Bárta. Tvrdil, že firmu, která se stará o provoz parkovacího domu Rychtářka, spojuje se společností, která administruje stavbu nového divadla, stejný vlastník. Z toho odvodil, že miliony z městských zakázek končí v daňovém ráji. Jeho tvrzení ale má slabiny.

Předseda Věcí veřejných Vít Bárta prohlásil, že společnost Hermosa Parking Plzeň, která se podílí na provozu parkovacího domu Rychtářka, a firmu Edifice construction & consulting, jež zajišťuje administrativu pro stavbu nového divadla, spojuje zřejmě stejný majitel. Vycházel z toho, že podle obchodního rejstříku jejich akcionáři sídlí na stejné adrese na Kypru.

Bárta z toho odvozoval, že v daňovém ráji končí miliony z údajně předražených městských zakázek. Dokonce spekuloval o tom, že projekt Evropské hlavní město kultury 2015, jehož součástí je stavba divadla, v podstatě slouží jen k odlákání pozornosti od podobných záležitostí.  

Bárta se při jednání zastupitelů Plzně pokouší svérázným způsobem vyřizovat účty s vlivným zástupcem plzeňské ODS Romanen Jurečkem, kterého viní z rozvratu Věcí veřejných.

Bártova tvrzení o nepravostech, které se podle něj v Plzni odehrávají, ale zřejmě mají značné slabiny. Například firma Edifice construction & consulting, o které Bárta mluvil, je od loňského srpna stoprocentně česká. Její šéf Jan Horčička totiž ke svému padesátiprocentnímu podílu koupil i zbývajících padesát procent.

Horčička navíc upozornil, že jeho firma pracovala pro ministerstvo dopravy v době, kdy jej vedl právě Vít Bárta.

Tomu zřejmě tehdy vlastnická struktura společnosti nevadila. Spekulace o problematických vazbách jeho firmy označil Horčička za naprosto nepodložené.

Společnost Hermosa má podle obchodního rejstříku na Kypru svého vlastníka stále. Podle vedení společnosti je to ale v pořádku.

"Společnost Hermosa Parking Plzeň, která je smluvní stranou Města Plzeň v projektu provozování parkovacího domu Rychtářka, má své sídlo v České republice. Vede účetnictví dle českých předpisů a podléhá tuzemské auditorské kontrole. V České republice také tato společnost odvádí daně. Z toho vyplývá, že Česká republika o žádné peníze z daní nepřichází," uvedl ve svém vyjádření předseda představenstva společnosti Martin Král.

Doplnil, že umístění sídla vlastníka společnosti, v tomto případě v jiném členském státě Evropské unie, je čistě jeho privátním rozhodnutím a nemá žádný vliv na daňové povinnosti a závazky společnosti Hermosa Parking Plzeň. "Jde o způsob registrace, který je v souladu s místní legislativou," podotkl Král.

Ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký z ČSSD po Bártově vystoupení řekl, že magistrát připraví seznam smluv spojených s výstavbou divadla. "Abychom měli přehled," uvedl Zrzavecký.

Také upozornil, že bez změny zákona nemůže město vylučovat firmy se zahraničními vlastníky z okruhu uchazečů o veřejné zakázky. "Protože by to mohlo být vyhodnoceno jako diskriminační podmínka," konstatoval.

Náměstek Petr Rund z ODS prohlásil, že společnost Edifice construction & consulting působí při budování divadla pouze jako správce stavby. "Vyřizuje papíry, zápisy z kontrolních dnů. Stará se, aby byly v pořádku podklady pro vyplacení dotace. Prostě administruje ten proces. To se dělá na každé složité stavbě," sdělil Rund.

Firmy v Česku podnikají, ale daně platí jinde

Ten upozornil, že Edifice construction & consulting vyhrála výběrové řízení s nabídkovou cenou pouze 500 tisíc korun bez DPH. "Přitom odhadovaná cena byla asi dva miliony," konstatoval.

A jak se Rund dívá na využívání služeb firem se zahraničním vlastníkem? "Je to obecný společenský problém. V Česku je asi 26 tisíc firem registrovaných mimo území republiky. Ale stát toto umožňuje, i když mně jako občanovi vadí, pokud firmy, které tady podnikají, platí daně jinde," uvedl Rund. Připomněl, že vlastníky mimo republiku má například i Škoda Transportation.

Šéf Edifice construction & consulting Jan Horčička se divil, proč se Bárta zapomněl zmínit, že za jeho působení ve funkci ministra dopravy společnost poskytovala resortu velmi kvalifikované služby. "Nevím tedy, proč o nás v takových souvislostech mluvil," uvedl Horčička.

Zdůraznil, že jeho firma už zahraničního majitele nemá, a řekl, že adresa bývalého podílníka společnosti se objevovala u několika investičních firem.

"O ty se starala jedna advokátní kancelář, která tam to sídlo umisťovala. Byli jsme tedy spojeni pouze přes adresu. Patřila privátnímu fondu, který nám pomáhal s expanzí a investoval do nás prostředky. My jsme následně odkoupili investiční podíl zpět," vysvětlil Horčička. Ten připustil, že fond, který pomáhá firmám s rozjezdem, má sídlo na Kypru kvůli nižším daním.