Plocha po zbouraném Domě kultury Inwest v Plzni

Plocha po zbouraném Domě kultury Inwest v Plzni | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zlom? Amádeus jedná s Plzní o změně plánu na sporný obchodní komplex

  • 4
Zástupci společnosti Amádeus chtějí na území, kde stál Dům kultury Inwest, postavit multifunkční zástavbu se vzhledem, který si střed města zaslouží. Zásadní zvrat ve vývoji sporu o využití oblasti oznámil primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD).

Zrzavecký prohlásil, že zástupci společnosti Amádeus, která je vlastníkem více než dvouhektarového území mezi Americkou třídou a Denisovým nábřežím, sdělili, že při využití pozemku chtějí vyjít vstříc představám města.

To by znamenalo podstatný odklon od dosavadního projektu na stavbu obřího obchodního komplexu, který v roce 2013 odmítli Plzeňané v referendu. Zástupci města už dlouho požadovali, aby byla stavba rozčleněná a netvořila jeden veliký blok.

Investor však dosud významnější úpravu projektu odmítal. Navíc se s městem soudí a požaduje po něm téměř dvě miliardy jako náhradu za zmařený projekt. Zástupci firmy vyčítají městu, že měnilo postoje k plánu, a ten se tak nemohl uskutečnit. To ale zástupci radnice odmítají.

Primátor Plzně řekl, že představitelé společnosti Amádeus neoznámili, že od soudního sporu ustupují, ale přesto věří, že v kauze začala nová etapa a plán investora už je jiný. „Nabyl jsem dojem, že se vše otočilo. Nemělo by jít o jeden monolitický blok obchodní arény, ale o širší multifunkční zástavbu se vzhledem, který si střed města zaslouží,“ prohlásil.

Primátor tvrdí, že vychází i z toho, že šéf společnosti Václav Klán si na jednání přivedl architekty. „To se dřív nikdy nestalo,“ řekl Zrzavecký.

Změna v přístupu společnosti Amádeus může souviset s tím, že zastupitelé v září schválili nový územní plán, který ve sporu o využití území posílil pozici vedení města při prosazování představy o členitější zástavbě místa.

Zástupce společnosti Amádeus Karel Samec uvedl, že se představitelé firmy chtěli především detailně seznámit s podmínkami nově schváleného územního plánu. „I když si nejsme zcela jisti, zda současná podoba tohoto plánu umožňuje připravit projekt, který by byl ekonomicky soběstačný, jsme připraveni k maximální součinnosti a nalezení smysluplného řešení pro tuto významnou lokalitu,“ sdělil Samec.

Technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) je zatím zdrženlivější než primátor. „Zástupci společnosti deklarovali, že si jsou vědomi, že projekt, který dosud předkládali, není možné realizovat. Mají ochotu spolupracovat s městem na novém projektu, ale žádný ještě nepředstavili,“ konstatoval Šindelář.

Náměstek zdůraznil, že nyní musí vzniknout pro oblast územní studie, která řekne, jak by měla vypadat zástavba. „Pokud to uděláme bez diskuse s vlastníky pozemků, nikam se nepohneme. Cílem města je, aby to území bylo zastavěno kvalitní architekturou,“ řekl Šindelář.

Náměstek předpokládá, že zhruba za měsíc zástupci města společnosti Amádeus sdělí svou představu o územní studii.

Lidé v roce 2013 v referendu hlasovali tak, aby zastupitelé města zabránili stavbě obchodního zařízení na místě bývalého domu kultury. Vedení města tvrdí, že nevylučuje, aby v oblasti vznikly menší obchody. Vychází ze stanoviska právníků, že referendum se vztahovalo ke konkrétnímu projektu na stavbu obřího komplexu.