V plzeňské Velké synagoze jsou k vidění dvě stovky snímků fotografa Ladislava

V plzeňské Velké synagoze jsou k vidění dvě stovky snímků fotografa Ladislava Sitenského. Výstava Lidé představuje fotografie od třicátých do osmdesátých let. | foto: Jaromír Pech, MAFRA

Do plzeňské synagogy se vrátily po dvanácti letech Sitenského fotky

  • 0
Ve Velké synagoze v Plzni začala výstava fotografií Ladislava Sitenského nazvaná Lidé. Představuje více než dvě stovky snímků z různých období umělcovy tvorby. K vidění jsou fotky z třicátých i osmdesátých let, zájemci je mohou zhlédnout do konce října.

"Pan Sitenský fotil všechna možná témata. Nikdy se nespecializoval. Miloval hory a Prahu, ale lidé na jeho fotografiích hrají velkou roli," přibližuje jeden z kurátorů výstavy Přemysl Řepa, který s Ladislavem Sitenským spolupracoval od roku 1997. Podílel se mimo jiné na pořádání výstavy u příležitosti osmdesátých narozenin Ladislava Sitenského.

V plzeňské Velké synagoze jsou k vidění dvě stovky snímků fotografa Ladislava
V plzeňské Velké synagoze jsou k vidění dvě stovky snímků fotografa Ladislava
V plzeňské Velké synagoze jsou k vidění dvě stovky snímků fotografa Ladislava

Ukázka snímků Sitenského z výstavy Lidé

Ladislav Sitenský

Narodil se v roce 1919, fotografovat začal ve čtrnácti letech. V roce 1939 zachytil okupaci Prahy, výstava zvětšenin byla ovšem předčasně ukončena kvůli vpádu vojsk německé armády. Vedle Ericha Auerbacha patřil k hlavním českým fotografům 2. světové války, sám se účastnil bojů jako příslušník československé zahraniční armády. Kromě toho se věnoval fotografování krajiny a Prahy. Zemřel v roce 2009.

"Na výstavě jsou k vidění fotografie od roku 1934 až po osmdesátá léta. Všechny jsou zalidněné. Jsou tam lidé ve všech prostředích, polohách, při práci, odpočinku. Myslím si, že takovou kolekci, jakou nashromáždil Sitenský, nemůže mít vůbec nikdo," míní Přemysl Řepa. K dispozici podle něj měli více než dvanáct set zarámovaných fotografií.

Na výstavě Lidé jsou k vidění také fotografie ze studentských let, kdy fotil Ladislav Sitenský pod lavicí studenty i kantory, snímky stávky dělníků ve třicátých letech nebo snímky pražských zákoutí.

Fotografie Ladislava Sitenského jsou ve Velké synagoze vystaveny již podruhé. Už v roce 2000 se tu konala výstava u příležitosti 55 let od ukončení války.

"Tehdy jsme tu nainstalovali dvě krásné kolekce snímků předválečné Prahy a fotky z období války. Říkali jsme si, že po dvanácti letech bychom jej mohli představit znovu," popisuje Řepa a dodává, že nově spolupracuje také s vnučkou Ladislava Sitenského, Adélou Kándlovou, která zdědila po Sitenském autorská práva i archiv.