Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nezaměstnaní vysokoškoláci se učí i na elektrikáře, aby sehnali práci

  • 23
Nezaměstnaných vysokoškoláků v Plzeňském kraji rok od roku přibývá. Zatímco v roce 2000 jich bylo v regionu 580, na konci toho loňského jich v databázi úřadu práce evidovali už 1111.

„Pokud jsou nějací vysokoškoláci v evidenci, tak jsou to většinou starší ročníky. Mladí absolventi si práci najdou,“ řekl ředitel krajské pobočky Úřadu práce v Plzni Zdeněk Novotný.

Podle šéfky Regionální hospodářské komory Plzeňského kraje Radky Trylčové mladí ale najdou práci i tak, že si dodělají vzdělání v technickém oboru a diplom z vysoké školy humanitního směru jim pak leží v šuplíku.

„Na vysokou školu jdou mladí lidé často proto, aby měli titul, ale uplatnění nenajdou, protože například politologů či antropologů tolik nepotřebujeme,“ popsala Trylčová.

Jak říká, v kraji nejvíce chybějí kvalifikovaní pracovníci technických oborů určení pro vyšší pozice, ale i pracovníci s nižší kvalifikací jako svářeči či technici pracující na CNC strojích.

„Je třeba i velký nedostatek skladníků. Když se někde objeví, firmy se o ně poperou,“ vysvětlila Trylčová.

Podle ní se nezaměstnanost vysokoškoláků začíná v Plzeňském kraji objevovat v ekonomických a humanitních oborech. „Nejedná se sice o závratná čísla, ale alarmující je postupný nárůst,“ připomněla.

U lidí se základním vzděláním nezaměstnanost naopak klesá. „Nezaměstnaných lidí se základním vzděláním bylo v kraji v roce 2000 celkem 6043, loni na konci roku to bylo 5400, což je o jedenáct procent méně,“ uvedla Lenka Křížová z Českého statistického úřadu v Plzni.

Školou, která na nedostatek lidí v technických oborech zareagovala, je například Střední odborné učiliště elektrotechnické v Plzni. To nabídlo před lety dálkové jednoleté studium elektrikář, kam se mohou hlásit všichni, kteří mají alespoň výuční list.

Technické obory se podceňují, míní Hospodářská komora

Zatímco před třemi lety měla škola jen jednu třídu, další rok už naplnila dvě. „Letos už podruhé za sebou nastoupí 120 budoucích elektrikářů,“ uvedla zástupkyně ředitele školy Jana Hošková.

Potvrdila, že se na obor hlásí i absolventi vysokých škol humanitního směru. Mezi studenty jsou podle ní lidé všech generací. „Jeden je například šedesátiletý,“ dodala Hošková. Absolventi pak nastupují do elektrotechnických firem.

Hospodářská komora dlouhodobě upozorňuje na to, že česká ekonomika trpí tím, že se podceňují technické obory, které jsou pro absolventy mnohem větší jistotou při získání zaměstnání.

I Západočeská univerzita v Plzni v minulých letech snížila v reakci na požadavky průmyslových podniků množství lidí přijímaných do humanitních oborů. Přesto se tisíce maturantů, někteří jen v honbě za titulem, každoročně na tyto obory v Plzeňském kraji hlásí.