Výkup odpadů je podle některých poslanců spojen s trestnou činností. Svědčí o tom i případ z Plzně, kde zloději loni na jaře ukradli z dálničního přivaděče tři kovové kanálové vpusti.

Výkup odpadů je podle některých poslanců spojen s trestnou činností. Svědčí o tom i případ z Plzně, kde zloději loni na jaře ukradli z dálničního přivaděče tři kovové kanálové vpusti. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Sběrny na západě Čech šidí zákazníky a vykupují i zakázané poklopy

  • 3
Každá čtvrtá kontrolovaná výkupna kovů v západních Čechách porušuje předpisy, zjistili obchodní inspektoři. Leckde sběrny vykupují kanálové mříže, i když je to už čtyři roky zakázané. Jinde zase šidí zákazníky nebo používají necejchovanou váhu.

"V provozovně na Plzeňsku letos vykoupili poklop od vodovodního systému," podotkl ředitel inspektorátu České obchodní inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč.

Ale to nebyl jediný odhalený problém. Na Chebsku zase objevili sběrnu, kde obsluha opakovaně okrádala zákazníka.

"Už na konci loňského roku tam zákazníka ošidili o 44 korun. Když jsme se tam vydali letos znovu, opět nastal problém. Namísto 20 korun nám účtovali za kilogram ocelového odpadu jen čtyři koruny. Poškození v tomto případě dosáhlo 496 korun," uvedl Řezáč k nejkřiklavějším případu, který řeší ve správním řízení.

Od začátku roku inspektoři v západních Čechách otestovali 24 sběren, problémy zjistili u šesti. Kromě vykoupení poklopu a rekordního ošizení zákazníka odhalili ještě jedno špatné účtování, kdy prodávající dostal o 20 korun méně, než měl. Inspektoři objevili i necejchovanou váhu i sběrnu, ve které chyběl ceník.

Politici navrhují, aby obce mohly výkup odpadů zakázat

Zatímco inspektoři prověřovali poctivost výkupčích ve sběrnách, část politiků ve stejné době opět vymýšlela, jak bránit krádežím kovových mříží z kanálů nebo třeba měděných kabelů zabezpečovacího zařízení na dráze. Vypadá to, že zanedlouho by inspektoři nemuseli mít ve sběrnách co kontrolovat.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, poslankyně Ivana Řápková a jejich tři kolegové chtějí, aby obce mohly vyhláškou zakázat nebo omezit výkup odpadů (více se dočtete zde).

"Dlouholeté zkušenosti dokazují, že výkup odpadů je úzce spojen s trestnou činností řady osob, jež se na výkupu podílejí. Osoby, které předávají kovové odpady, se nezřídka při získávání kovových předmětů dopouštějí mnoha trestných činů, například krádeže, poškození cizí věci, ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení," napsali poslanci do důvodové zprávy ke svému návrhu.

Jestli má tento nápad naději na úspěch, není zatím jasné. Ale kdyby kovy, stejně jako staré sklo nebo plasty, patřily mezi bezplatně odebíraný tříděný odpad, i v Plzni by ubylo ukradených měděných okapů nebo kabelů.

Plzeňští strážníci by pak ve svodkách už neměli podobný případ jako letos v únoru. Na Borech chytili ženu, která u železniční tratě ukradla asi dvacet metrů dlouhý měděný kabel.