Unikátní vrtulník dokáže hnojit pole i vysadit bojovníky proti škůdcům

  • 8
Jediný vrtulník v České republice, který dokáže hnojit louky a pole čistě přírodními tekutými hnojivy provozuje Josef Svěcený z Plzeňska. Jeho unikátní stroj umí nad lány rozprašovat například i vajíčka vosiček, které hubí škůdce zavíječe kukuřičného.

Kamarádi o Josefu Svěceném s nadsázkou říkají, že by se svým strojem dokázal pohnojit skalku o rozměrech dva krát dva metry a ani kapička neskončí vedle.

"To tedy hodně přehánějí. Ráhna pod vrtulníkem měří dohromady jedenáct metrů. Když letím přímo, proudění vzduchu strhává kapičky trošku do stran, takže záběr na jeden přelet je asi šestnáct metrů. Na rozdíl od klasického letadla dokážu letět až na okraj lesa nebo kopírovat břeh potoka, můžu hnojit z visu na jednom místě. To rychleji letící letadlo nedokáže. Oproti klasickému 'čmelákovi' má moje nádrž na hnojivo asi jen dvoutřetinový objem," vypočítává Josef Svěcený výhody unikátního vrtulníku.

Tento týden operoval se svým strojem a dalšími piloty, se kterými se střídá v jeho řízení, v česko-německém pohraničí. Na okraji velké pastviny seděla na zemi helikoptéra a na velkém valníku vedle něj čtveřice lidí velkými ráhny míchala tekutinu v nerezových nádobách.

Bylo to čistě přírodní hnojivo míchané z exkrementů skotu, vody a vylouhovaných bylinek. Po dokonalém rozmíchání všech ingrediencí následovalo přepuštění do velké zásobní nádrže, při kterém vše protékalo přes husté síto. Čerpadlo pak tuhle výživu pro rostlinky přetlačilo do nádrže vrtulníku.

Stroj se po chvíli zvedl a ladně plul šedesátikilometrovou rychlostí dva až tři metry nad zelenou loukou. Za sebou nechával jemnou mlhu.

"Dávkování je tu jen pár litrů hnojiva na hektar, to za vrtulníkem skoro není ani vidět," vysvětlil Svěcený.

Podotkl, že činnost vrtulníku si zájemci mohou dobře prohlédnout na leteckých dnech v Plasích o víkendu 26. a 27. dubna, kam se svým strojem také zamíří. Stříkající voda z ráhen tam bude vidět zřetelně, protože dávkování bude mnohem vyšší - stovky litrů na hektar. Více o Dni ve vzduchu v Plasích čtěte zde.

Piloti zajišťující hnojení nebo klasické práškování polí to v posledních dvou letech nemají jednoduché. Jsou totiž často cílem kontrol různých inspekcí nebo policie.

Chyba hrozí, když pilot dostane špatnou mapu

Děje se to proto, že asi před dvěma roky začal v České republice platit zákaz používání pesticidů, herbicidů a dalších jedovatých chemikálií.

"Kdesi se ale objevila informace, že jsou zakázané všechny postřiky, což není pravda. Chemikálie se mohou používat i nadále, ale podmínkou je, že na každé pole, kde se mají použít, potřebujete speciální povolení. Jenže my žádné chemikálie nepoužíváme, my hnojíme pro zákazníky přírodními hnojivy. Když se ale někde objevíme, vzápětí nás tam přijedou zkontrolovat různé inspekce i policie. Odjíždějí od nás s tím, že vše je v pořádku. Jenže když nad stejná pole, louky nebo pastviny přiletíme za rok, zase na nás kontroly někdo pošle," popisuje pilot.

Zatímco čeští zemědělci dávají při hnojení polí přednost nasazení traktorů, zejména zahraniční podnikatelé, kteří se v českém pohraničí věnují eko a biozemědělství, upřednostňují vrtulník.

Josef Svěcený se svým strojem už nad lány polí rozprašoval i vajíčka neškodných vosiček bez žihadélek, které si dokáží poradit se zavíječem kukuřičným. Stejně tak je ze stroje možné po povodních v zasažených oblastech vysadit přírodní nepřátele komárů.

Nehrozí už tedy scény z komedií, kdy pilot letadla popráškoval polovinu vesnice? "Samozřejmě to hrozí i nadále, když od zemědělců dostanu před letem špatnou mapu," směje se Svěcený.