Přípravy na velkou vodu v Bdeněvsi pod přehradou Hracholusky (15.1. 2011)

Přípravy na velkou vodu v Bdeněvsi pod přehradou Hracholusky (15.1. 2011) | foto: Daniel Beran, MAFRA

Vraťte nám pytle na písek, vzkázali hasiči obcím, které trápila povodeň

  • 6
Starosty obcí na Plzeňsku, které letos v lednu postihla povodeň, překvapil dopis od krajského vedení hasičů. Vyzývají je, aby jim pytle vrátili zpět vymyté a suché, nebo ať nevrácené zaplatí.

Při lednové povodni hasiči z ohrožených obcí na Plzeňsku brali pytle s pískem především z obecních zásob, ale tam, kde v obecních skladech nebylo nic nebo zásoby nestačily, vypomohli profesionální hasiči. Ti je nyní chtějí vymyté a usušené vrátit, nebo zaplatit.

Pytlů s cenou v řádech desetikorun použily jednotlivé obce stovky až tisíce.

Povodně leden 2011 - Plzeň Křimice a Radčice

Starostové obcí v povodí Mže pod přehradou Hracholusky, kde hrozila velká voda nejvíce, se shodují, že je výzva hasičů velmi překvapila. Většina pytlů se podle nich už stejně nedá použít, protože se rozpadla.

Starostka Města Touškova Vilma Kunešová říká, že pytle od hasičů ještě suší a vrátí je. "My jsme sice měli vlastní zásoby, ale museli jsme si ještě půjčit od hasičů. Problém u půjčených pytlů je, že jsou vyráběné z takového materiálu, že se po naplnění při příští povodni rozpadnou," prohlašuje Vilma Kunešová.

Nejvíc pytlů s pískem potřebovali v lednu v Bdeněvsi. "Zatím jsme nic nevraceli. Nedokážu si představit, že našich sedm osm dobrovolných hasičů vysype z pytlů 60 tun písku, pytle vypere, někde usuší a pak je vrátíme.  Zatím to vypadá, že raději koupíme nové, a až se hasiči ozvou, dáme jim je, nebo zaplatíme fakturu," říká starosta Bdeněvsi Josef Šmíd.

Důsledek škrtů v hasičském rozpočtu?

Podle krajského ředitele hasičů Františka Pavlase zákon říká, že protipovodňová opatření jsou na obcích.

"Pokud nastane situace jako při lednových povodních, a některým obcím už nestačí vlastní zásoby pytlů, v takové krizové situaci samozřejmě pomáháme. Přivážíme pytle z humanitární základny. Na druhou stranu by se po povodních měly pytle vrátit do skladu, nebo je obce musí zaplatit, když je vracet nebudou. Pokud přijde další povodeň, kam v případě nouze sáhneme, když sklady budou prázdné?" říká krajský šéf hasičů František Pavlas.

V minulosti hasiči použité protipovodňové pytle vracet ani platit nechtěli. Letos na ně ale zřejmě tvrdě dopadly drastické škrty jejich rozpočtů. Dříve platili nákup nových pytlů za nevrácené ze svého. Teď už ale není z čeho.