Vodní záchranná služba na přehradě Hracholusky.

Vodní záchranná služba na přehradě Hracholusky. | foto: Martin Polívka, MF DNES

U pacientů v okolí přehrady býváme dřív než sanita, říkají vodní záchranáři

  • 0
Drobná poranění, řezné rány, ale i nevolnosti z horka, nebo po požití alkoholu. To jsou zdravotní potíže, které nejčastěji řeší vodní záchranáři z hracholuské přehrady na Stříbrsku. Od začátku července už vyjížděli k více než třiceti případům.

Vodní záchranáři se věnují především zdravotnické asistenci. Podle koordinátora vodní záchranné služby Pavla Baráka řeší hracholuský tým nejčastěji hlavně drobná poranění, řezné rány, nevolnosti z horka a zdravotní potíže po požití alkoholu.

Během července už záchranáři vyjeli k dvaatřiceti případům "Došlo bohužel také ke dvěma úmrtím. Jednalo se o dva starší muže. Jednomu z nich se zastavil oběhový systém. S tím jsme nemohli už nic udělat," řekla lékařka Lucie Běhounková.

Vodní záchranáři pomáhají nejen lidem ve vodě a na břehu, ale i v širším okolí nádrže. "Nedávno jsme jeli na pomoc osmdesátileté ženě, která žila 200 metrů od vody. Měla chatu u Žebráckého potoka, což je místo se sanitkou těžko přístupné," popsala Běhounková.

V případě potřeby vyjíždějí vodní záchranáři i k zásahům technického rázu, jakým je například převrácená plachetnice.

Záchranáři pomáhají na přehradě zadarmo

Základna záchranářů se nachází ve východní části přehrady v areálu kempu Keramika. "Je to výhodné místo, přímo mezi dvěma největšími kempy na přehradě, kde je největší pravděpodobnost, že se něco může stát," míní Běhounková.

"Dostaneme se samozřejmě i na opačný konec přehrady do Butova. Při pravidelných obhlídkách tam jsme každé úterý a čtvrtek, odsud trvá cesta přibližně půl hodiny. Jinak se otáčíme u Úterského potoka, kam jezdíme každý den mezi druhou a třetí hodinou odpoledne,“ dodala Běhounková.

Na přehradě se ve službách střídá asi dvacet záchranářů, kteří pracují bez nároku na odměnu. Tým tvoří lékař, záchranář, plavčík, zdravotník a praktikant.

Sbírka na člun

Lidé, kteří chtějí přispět záchranářům na nový člun, mohou peníze zasílat na transparentní bankovní účet sbírky číslo 2500398931/2010.

"Po zavolání na číslo 155 vyhodnocuje situaci dispečer. Naši záchranáři mají přece jen lépe zmapované okolí a často se na místo dostaneme dřív, ale k vážnějším případům jezdí přímo záchranka," vysvětlila Běhounková.

Vodní záchranáři nyní shánějí peníze na nový člun, mají sice dva, ale ty už jsou staré a poruchové.

"Na příští sezonu bychom chtěli pořídit vlastní, nejlépe plastový člun, který je kvalitnější než gumový a neodře se. Na ten je potřeba minimálně 650 tisíc korun," říká koordinátor vodní záchranky Pavel Barák.

Proto dobrovolníci v květnu odstartovali veřejnou sbírku, na jejímž účtu je nyní necelých 73 tisíc. Od příštího týdne budou moci zájemci posílat i dárcovské SMS (více o sbírce na člun čtěte zde).

Záchranáři se na Hracholusky vrátili po několikaleté odmlce v roce 2010. Přehrada Hracholusky je oblíbeným místem pro odpočinek u vody zejména pro Plzeňany, její břehy lemují stovky chat a několik kempů.