Prodej vánočních stromků u plzeňského rybníku Košinář

Prodej vánočních stromků u plzeňského rybníku Košinář | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V Plzni zkouší, zda vánoční stromky zkrásní po hnojivu z vodních kytek

  • 0
Do neobvyklé akce se pustil Richard Havelka z Plzně. Muž, který má na starosti městské lesy, zkouší, zda rostliny čistící vodu v plzeňském Velkém boleveckém rybníku pomohou i k hezčím vánočním stromkům. Testují je jako přírodní hnojivo.

Před zahradnickým způsobem pěstovaným vánočním stromkům, které na plantážích zastříhávají a tvarují, dává Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně přednost klasickému způsobu. A to nejen kvůli tomu, že jejich pěstování je levnější.

Prodej vánočních stromků z městské plantáže

„Netvarovaný stromek je hezčí, myslí si to plno lidí, a proto k nám míří,“ říká. „Stejně jako já mají tito lidé rádi věci, které jsou přirozené, do kterých se tolik nezasahuje. Stromky ponecháváme přirozenému růstu podobně, jako když rostou na pasece,“ vysvětlil lesník.

V posledních letech se stal Richard Havelka i výzkumníkem. Porovnává vánoční stromky hnojené biomasou z rostlin posekaných ve Velkém boleveckém rybníku, a ty, které rostou bez přírodního hnojení.

„Rostlinami hnojíme dva hektary z celkem deseti,“ podotkl Havelka. Ten v poslední době marně hledá studenta, který by si pěstování stromků v plzeňských lesích vybral jako téma diplomové práce. „Mým přáním je, aby srovnával vývoj stromků hnojených a nehnojených,“ popsal lesník.

Plzeňské městské lesy pěstují vánoční stromky na pozemcích pod dráty vysokého napětí. Je to pro ně ideální místo, protože maximální povolená výška je tři metry. Když přerostou, zamíří do teplárny nebo si na nich pochutnají zvířata plzeňské zoo.

Z vánočních stromků z městské plantáže lidé nejvíce kupují borovičky, k mání je ale i smrk pichlavý a ztepilý.