Rodina Davida Adámka z Plzně musela objednat cisternu s pitnou vodou, protože...

Rodina Davida Adámka z Plzně musela objednat cisternu s pitnou vodou, protože domek nemá vodovodní přípojku a vlivem dlouhotrvajícího sucha vyschla studna. ( | foto: Martin Polívka, MAFRA

Studny v kraji vysychají, někteří lidé už si objednali cisterny s vodou

  • 21
Kvůli horkému počasí v Plzeňském kraji vysychají studny i řeky. Velké problémy má například rodina Davida Adámka z Plzně-Koterova. Jen pár týdnů poté, co se lidé přestěhovali do nového bydliště, jim totiž začala vysychat studna, která je pro dům jediným zdrojem vody.

Rodina Davida Adámka se ani nemůže připojit k vodovodní síti, protože od roku 2008 město vyhlásilo stop stav na připojení k vodovodu.

„Ve studni bylo jen nějakých půl metru vody. Čerpadlo musíte zastavit tak po půl hodině, protože voda prostě není. A než stoupne alespoň na ten půlmetr, trvá to i den,“ říká David Adámek.

Situaci rodina vyřešila objednáním cisterny od plzeňské vodárny. „Načerpali jsme čtyři a půl kubíku, takže snad to nějakou chvíli vydrží. A pak konečně zaprší,“ věří Adámek.

Ve vodě ze studny je zvýšený obsah dusičnanů. Aby byla použitelná, musí nejprve projít čistírnou - reverzní osmózou. „Zatím jako pitnou používáme balenou vodu. Máme čtyři děti, a pro ty jsou dusičnany hodně nebezpečné. Necháme si udělat rozbor a pak se uvidí,“ dodává Adámek. Doplňuje, že vodu ze studny používají jen k užitkovým účelům.

Nejde o jediný podobný případ, kdy si lidé musejí objednat cisternu s vodou. „Jednou ze služeb, kterou naše společnost zajišťuje, je i dovoz pitné vody cisternou. Někteří naši zákazníci toto využívají pro doplnění vody ve studnách. Zájem o tuto konkrétní službu je nárazový a lze ho nejvíce očekávat v podobně suchých dnech,“ uvedla asistentka generálního ředitele Vodárny Plzeň Kateřina Chmelíčková.

Zároveň ale dodává, že oproti množství požadavků na napuštění bazénů, které jsou v podstatě každodenní záležitostí, je zájem o zavezení vody do studny zanedbatelný.

Přestože je již delší dobu sucho, zásobování města vodou prý probíhá standardně. „Drobné komplikace se objevují v některých mimoplzeňských lokalitách. Jedná se o oblasti, které jsou zásobeny z mělkých podzemních zdrojů. Zde je potřeba doplňovat pitnou vodu dovozem v cisternách,“ říká Chmelíčková. To je třeba případ menších obcí na Útersku.

Počasí zatím vodárnu nepřinutilo k zavedení nějakých dalších mimořádných opatření. „V těchto obdobích se projevují výhody větších - zabezpečenějších - vodovodních systémů, jako je ten plzeňský. Ty totiž nejsou závislé na lokálních a aktuálních podmínkách,“ vysvětlila Chmelíčková.

Kromě některých lokalit na Šumavě a v Českém lese vysychají v regionu i řeky. V Plzeňském kraji se mohou vodáci svézt na jediné řece. Na hranici sjízdnosti je Berounka z Plzně. Ale až do Prahy kvůli nedostatku vody nikdo nedojede, od Roztok je kvůli nízké hladině Berounka nesplavná.

Některé menší toky jsou těsně před vyschnutím. V Úterském potoce u Trpíst na Tachovsku jsou podle měřicí stanice vodohospodářů pouhé dva centimetry vody.

Ve vodáky oblíbené Otavě je v Sušici 30 centimetrů vody, přitom minimem pro vodáky, aby loděmi nedrhli o kameny, je hladina ve výši 30 centimetrů. Podobné je to i na Střele, kde je 18 centimetrů vody, přitom pro splouvání je potřeba 65 centimetrů.

,