Vlk obecný (Canis lupus).

Vlk obecný (Canis lupus). | foto: AP

Návštěvníci Šumavy vstoupí mezi vlky, umožní to unikátní výběh

  • 6
Jak žije vlčí smečka v přírodě, to uvidí návštěvníci unikátního zoocentra, které vznikne v Srní na Šumavě. Národní park tu zřídí expozici, kde budou lidé pozorovat z visuté lávky vlky v jejich přirozeném prostředí. Vlci na Šumavě v minulosti žili a i nyní tudy občas procházejí.

V areálu v Srní chce správa národního parku chovat asi sedmičlennou vlčí smečku, která bude využívat zhruba čtyřhektarovou plochu. 

"Právě v Srní je pro vlky vhodný biotop, tedy správný kus přírody, který odpovídá jejich potřebám. Jsou zde skalnaté úkryty a členitý terén přímo v lese," vysvětlil vedoucí zoologického programu NP Šumava Miloš Juha   

Turisté už mohou na Šumavě navštívit rybí líheň.

Vlci podle jeho slov k Šumavě historicky patří, v minulosti zde žili a i nyní správci rezervace vědí o jednom nebo dvou kusech, kteří tudy procházejí.

Jak správa parku vlky získá zatím není jasné. "Nabídek máme hodně a budeme se snažit vybrat co nejméně zkříženou, co nejčistší rasu. Jednou z možností je, že vlky nakoupíme v nějaké zoologické zahradě, nebo třeba od kolegů z Německa z Neuschönau," sdělil Juha.

U vstupu do "vlčí zoo" bude infocentrum s expozicí o zvířatech, s malým sálem a obrazovkou. Pak budou návštěvníci pokračovat dále po asi kilometr dlouhém prohlídkovém okruhu. Ten bude lemovaný lavičkami a informačními cedulemi a nabídne i vyhlídku na vlky bez jakékoli překážky v rozhledu.

Lidé tady totiž vstoupí na visutou lávku, která bude asi tři metry nad zemí a bude dlouhá několik stovek metrů.

Areál bude přátelský k handicapovaným návštěvníkům

"Návštěvníci tam vlastně budou vnímat plot, jen když jej budou překračovat a jinak budou mít ničím nerušený výhled do vlčího výběhu. Takže budete mít pocit, že jdete po lávce lesem, nemáte kolem sebe plot a máte před sebou vlky," láká Miloš Juha s tím, že lávka samozřejmě bude zabezpečená tak, aby na ni vlci nemohli vyskočit.

Vlčí zoocentrum bude maximálně přívětivé i k handicapovaným návštěvníkům či maminkám s kočárky. Ti všichni zde budou mít bezbariérový přístup.

V infocentru bude také velkoplošná obrazovka, kde se budou mimo jiné promítat také záběry z venkovního kamerového systému. Návštěvníci si budou moci sami záběry z výběhu přiblížit pomocí zoomu a vlky si prohlédnou zblízka.

Vlky by mohli lidé vidět už na podzim roku 2015

Správci areálu také chtějí, aby byly denní i noční záběry z kamer přístupné on-line na internetu.

Zajištěno bude také parkování. U zooparku bude odstavná plocha pro asi padesát automobilů, která bude rozčleněna pomocí keřů a dalších přírodních materiálů. Vejdou se sem také tři autobusy.

Sovinec Bubo Bubo v Borových Ladech

Vlčí zoopark by mohli první zájemci navštívit na podzim roku 2015, přístupný bude celoročně.

Areál je podle Juhy v rámci České republiky zcela unikátní a vyžádá si investici ve výši 90 milionů korun, přičemž 90 procent částky jde z evropské dotace. Zbylých 10 procent platí ze svého správa parku.

Expozice bude součástí rozsáhlého plánu, který má návštěvníkům Šumavy přiblížit život některých vybraných druhů zvířat. Správa parku chystá asi osmdesát projektů za celkem 600 milionů korun.

Mezi Kvildou a Horskou Kvildou vznikne také expozice věnovaná jelenům a divokým prasatům. Některá návštěvnická centra zahrnutá v zooprogramu už fungují.

Je to například sovinec Bubo Bubo v Borových Ladech (více o sovinci čtěte zde), stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci, pozorovatelna jelenů nebo rybí líheň.