Petr Hořejší z Katedry průmyslového inženýrství a managementu Západočeské...

Petr Hořejší z Katedry průmyslového inženýrství a managementu Západočeské univerzity v Plzni vytváří unikátní projekt virtuální hospody. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Vědec a psychiatr vytvářejí virtuální hospodu, má pomoci alkoholikům

  • 9
Unikátní způsob léčby závislosti na alkoholu, který poprvé vstoupí do dějin české psychiatrie, vzniká v Plzni. Virtuální hospodu, kde budou nemocní čelit pokušení a pobídkám ke konzumaci alkoholu, tu vyvíjí vědec Petr Hořejší a psychiatr Jiří Podlipný.

Využití virtuální reality v psychoterapii je podle Jiřího Podlipného ve světě poměrně obvyklé. U nás ale tomu tak není. Hledal proto inspiraci v zahraničí.

"Jelikož se tu nikdo těmito věcmi příliš nezabýval, cestoval jsem po pracovištích, kde mají s podobným způsobem léčby zkušenosti, konkrétně v Jižní Koreji," řekl Podlipný.

Když se o této problematice doslechl Petr Hořejší z Katedry průmyslového inženýrství a managementu ZČU myslel si prý, že o toto téma pouze rozšíří své přednášky.

"Pak jsme se však s doktorem Podlipným setkali osobně a nabídka takovéto spolupráce se pro mě stala nesmírně vzrušující. Virtuální realitou a jejími aplikacemi se zabývám již čtyři roky. A podobné vize jsem také měl," prozradil vědec.

Podle něj má katedra k dispozici ojedinělou laboratoř virtuální reality, kde bude možné simulaci hospodského prostředí provádět. Určitě ale bude třeba také vymyslet, jak dostat aplikaci za pacienty do léčeben.

"Vzhledem k tomu, že jsou na uzavřeném oddělení, bude nutné připravit primárně 'mobilní variantu'. Pacient si nasadí speciální brýle Oculus Rift, které se letos v červnu poprvé dostanou na český trh, speciální boty na kolečkách a bude stát na prohloubené ploše, která mu umožní pohyb ve virtuálním prostředí. Po celou dobu budeme schopni monitorovat jeho reakce," popsal Hořejší.

Podotkl, že vytvořené prostředí lze přeložit i pro mobilní zařízení, takže teoreticky si pacient může doma trénovat i na tabletu.

Autoři projektu by v budoucnu chtěli žádat o grant, zatím ale pracují jen jako skupina nadšenců. "Pomáhají nám studenti jak z Fakulty strojní, tak z Fakulty lékařské, kteří mají o tuto problematiku zájem," řekl Hořejší.

Jak velký zájem o tuto formu léčby bude zatím autoři projektu nezjišťovali. Podle Podlipného ale vycházejí z údajů jiných pracovišť ve světě.

Virtuální terapie by mohla zafungovat u gamblerů

"Ze své lékařské zkušenosti mohu říct, že lidé motivovaní k léčbě své závislosti jsou velmi vděční za jakýkoliv nový prostředek, který jim může pomoct. Rád bych dodal, že celá filozofie expoziční terapie ve virtuální hospodě se hodí nejen pro pacienty závislé na alkoholu, ale i na jiných psychoaktivních látkách. U gamblerů o tom ještě nemáme rozhodnuto, ale umíte si jistě představit, že tam by se tento způsob terapie také mohl uplatnit," připomněl Podlipný.

Léčba má ve světě velkou úspěšnost. Podle Podlipného je zcela srovnatelná se způsobem tradičním, kdy pacienty provádí "živý" terapeut nebo při expozicích v reálném prostředí.

"I my budeme dlouhodobě sledovat účinnost našeho nového způsobu léčby u pacientů. Je to nesmírně důležité, protože nás samozřejmě zajímá, jak kvalitně léčíme," uvedl Podlipný.

Tvůrci programu si zatím kladou otázku, bude-li pro pacienty atraktivní opakované užití stejného virtuálního prostředí. Zvažují tedy, že by vytvořili prostředí, ve kterém by se náhodně měnily různé prvky. V budoucnu by pak mohl program nabízet nejen prostředí hospod, ale i luxusních vináren či domácností, což by bylo vhodné i pro jiné typy alkoholiků.