Zkroucený stožár po vichřici  z 23. listopadu 1984

Zkroucený stožár po vichřici z 23. listopadu 1984 | foto: archiv Jiřího Běla

Před třiceti lety ničila kraj vichřice silnější než Kyrill

  • 2
Přesně před třiceti roky zasáhla západní Čechy vichřice, při níž poryvy větru byly ještě silnější, než v roce 2007 při orkánu Kyrill a o rok později při Emmě. Po řádění živlů 23. listopadu 1984 v lesích popadalo 12 milionů krychlových metrů dřeva, o celé dva miliony kubíků více, než v roce 2007 při Kyrillovi.

Poryvy větru, které 23. listopadu 1984 přesahovaly rychlost 150 kilometrů v hodině, odnesly střechu nemocnice ve Stodě na jižním Plzeňsku. V Kladrubech na Tachovsku měli před dokončením naučnou stezku. Po řádění vichru museli začít téměř od nuly, zmizela pod stovkami kmenů vyvrácených a rozlámaných stromů. 

Stejně jako u vichřic a orkánů řádících v regionu v předchozích i pozdějších letech se tisíce lidí ocitly bez elektřiny. Mluvčí ČEZ Michaela Jirovcová říká, že jen kolem Nepomuku zničila vichřice bezmála deset kilometrů dálkových tras hlavních rozvodů elektřiny.  

„Některé stožáry vysokého napětí vítr zcela zdemoloval, dva z nich měly poškozeny i masivní betonové základy. Další stovky poruch způsobila vichřice na vedení a zařízeních nízkého napětí,“ vypočítává Jirovcová.

Zaměstnanci energetiky dostali úkol, aby do 5. prosince všechny poruchy odstranili. Jiří Běl byl tehdy jedním z lidí, kteří se podílel na opravách energetických zařízení.

„Nejdříve jsme se museli pustit do kotvení stožárů vysokého napětí, protože silný vítr neustával a hrozila další zřícení. Desítky pracovníků likvidovaly už zdemolované stožáry,“ popisuje Jiří Běl, který je už v důchodu.

Ze dvou až tří zničených stožárů vymontovali zdravé části a z nich sestavovali nové stožáry. Do dílen převáželi kusy, které ještě byly rychle opravitelné. K Nepomuku mířily i nové stožáry, jež byly původně určené pro stavbu vedení v Komořanech u Prahy.  

Původní termín dokončení likvidace následků byl stanoven na 5. prosince, nakonec se podařilo uvést pod napětí vedení 400 kV už 2. prosince. Vánoce mohli lidé na Plzeňsku strávit u rozsvícených stromků,“ vybavuje si Jiří Běl. 

Ze statistik meteorologů i energetiků vyplývá, že větrné kalamity trápí Českou republiku v průměru jednou za deset let. Ničivé vichřice tu škodily v letech 1929, 1955, 1967, 1976, 1984, 1990 a naposledy v letech 2007 orkán Kyrill a v roce 2008 orkán Emma.

Orkán Kyrill zasáhl Česko večer 18. ledna 2007, největší nárazy větru meteorologové zaznamenali 19. ledna hodinu po půlnoci. 

„Kyrill zničil v západních Čechách na 400 sloupů a zcela vyřadil 52 kilometrů vedení. Devětadevadesát procent zákazníků mělo obnovené dodávky elektřiny do dvou dnů, ale někde jen díky zapojení dieselagregátů. Poslední sloupy zničené při Kyrillovi opravila firma SEG na vedení poblíž Hůrky u Sušice 12. července 2007. Škody v západních Čechách téměř 50 milionů korun,“ uvedla mluvčí ČEZ Martina Jirovcová.

O rok později po vichřici Emma spočítali energetici škody na 17 milionů korun.