Moderní plastový obvaz jako náhrada klasické sádry při fixaci předloktí vyjde

Moderní plastový obvaz jako náhrada klasické sádry při fixaci předloktí vyjde pacienty krajských nemocnic na 330 až 450 korun. | foto: MF DNES

Většina pacientů v Plzeňském kraji nemá zájem připlácet za nadstandard

  • 4
Nemocnice v Plzeňském kraji nezaznamenaly výraznější zájem pacientů o nadstandardní zdravotní péči, za kterou si mohou od Nového roku připlácet. Využívají především možnosti vybrat si lepší čočky při operaci očí, za odlehčené sádry nebo některé druhy očkování ale platit většinou odmítají.

V největším zdravotnickém středisku regionu, plzeňské fakultní nemocnici, podle mluvčí Renaty Jenšíkové pacienti výrazný zájem o nadstandardy nemají. "Například u zlomenin jsme byli vždy spíše pro použití klasické sádry a až při převazu, pokud je to vhodné, aby se použila odlehčená sádra," uvedla Jenšíková.

Několik pacientů mělo zájem o lepší nitrooční čočky. "K nám se přirozeně nejvíce soustřeďují pacienti, kteří mají k onemocnění oka nějaké komplikace, například cukrovku nebo postižení sítnice. U těch předpokládáme, že by se zájem o dražší čočky s příplatkem mohl časem zvýšit a my bychom jim mohli nabízet takzvané žluté čočky, kde se doplatek bude pohybovat v řádech několika tisíc korun," uvedla Jenšíková.

Mladí lidé volí privátní zařízení

Mladí lidé bez komplikací vyhledávají spíše privátní zařízení. Tam si mohli na nadstandard připlatit i v minulosti, od Nového roku s tím rozdílem, že se doplácí jen rozdíl mezi standardní čočkou a nadstandardem. "Zatím dolaďujeme placení s pojišťovnami," dověděli jsme se v plzeňském zařízení Ofta od lékaře Gabriela Hadrávka.

Ze čtveřice krajem vlastněných nemocnic s akutní péčí zaznamenalo nejvíc nadstandardů oční oddělení Klatovské nemocnice. "Čočky z lepších a dražších materiálů, než jaké plně hradí zdravotní pojišťovny, si nechává voperovat téměř polovina klientů, kterým tento zákrok provádíme. Od počátku ledna to bylo zhruba 40 lidí," uvedla primářka očního oddělení Markéta Löffelmannová.

Naopak plastové sádry nejsou podle očekávání zdravotníků žádným velkým hitem. Důvodů je prý více. Mimo jiné je to i vývoj medicíny, kdy se stále méně fraktur sádruje, mnohé se řeší operativně a stále častěji se dávají ortézy.
Odlehčenou plastovou sádru si za příplatek nechalo v Rokycanech dát jen pět pacientů, tedy asi pětina z těch, jimž byla nabídnuta. Někteří ji odmítli hned, jiní po upřesnění doplatku. Podle typu zranění se pohybuje ve stokorunách.

Klatovská nemocnice dala odlehčenou sádru v nadstandardu zatím deseti pacientům. "Odlehčenou plastovou sádru zatím využilo zhruba 40 procent pacientů, kterým byla nabídnuta. To je vcelku očekávané číslo," domnívá se náměstek ředitele Klatovské nemocnice Jaromír Vondrů.

"Pacientů, kteří mají zájem o odlehčené sádry a jsou si ochotni připlatit, jsou jednotky. To jsme i očekávali," uvedl náměstek ředitele Domažlické nemocnice Petr Suastika.

Nechali byste si dát na zlomenou ruku odlehčenou sádru za několik set korun?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 29. února 2012. Anketa je uzavřena.

ne
ne 120
ano
ano 74