VIDEO: Veterináři prověřují chovatelku. Podle aktivistů provozuje množírnu

  • 19
Krajská veterinární správa prověřuje praktiky chovné stanice psů ve Kbelnicích u Letin na Plzeňsku. Ochránci zvířat její majitelku obvinili, že provozuje množírnu psů. Žena však nařčení rezolutně odmítá. Podle zjištění veterinární správy nejde o typickou množírnu, ale ani standardní chovnou stanici.

Ochránci zvířat jsou přesvědčeni, že Jiřina Krsová, která chová desítky psů, provozuje množírnu. Krajská veterinární správa Plzeň (KVS) se na chovatelku zaměřila poté, co spolek na obranu zvířat Obraz nedávno zveřejnil záběry ze stanice.

Žena chová celkem 36 psů a fen, dále asi 70 štěňat. Jsou to malá plemena jako mops, čivava, bostonský teriér, grifonek bruselský, brabantský a belgický a japan chin.

„Záběry byly pořízeny osobami, jejichž identitu známe. Je to pro nás spolehlivý zdroj a respektujeme jeho anonymitu. Záběry jsou autentické a stojíme si za nimi,“ řekl mluvčí spolku Obraz Daniel Cao.

Podle jeho slov záběry svědčí o tom, že žena zvířata chová v nevhodných podmínkách. „Paní Krsová systematicky tyto psy množí bez ohledu na jejich základní hygienické a zdravotní potřeby, je to všechno za účelem zisku,“ tvrdí Daniel Cao.

A podotkl, že žena psy nabízí prostřednictvím inzerátů na internetu. „Mluvili jsme s lidmi, kteří od ní koupili pejska, který se pak zdravotně zhroutil. Naopak známe i případy, kdy od ní lidé pořídili psa s papíry a byl v pořádku. Zjevně tedy má dobré a špatné psy a z těch špatných těží peníze, aniž by dbala o to, v jakých podmínkách je chová,“ uvedl Cao.

Psi mají čistou vodu i vhodné krmivo, říkají veterináři

MF DNES Jiřinou Krsovou oslovila s žádostí o vyjádření. Ta ale věc nechtěla komentovat. „Moje vyjádření nikoho nezajímá. Prosím, nechte mě na pokoji. Nevím, co ještě chcete. Zvířata mám v pořádku. Už mi nevolejte,“ řekla pouze.

Podle ředitele Krajské veterinární správy Václava Poláčka se nejedná o typickou množírnu. Ze zjištění kontrolorů vyplývá, že žena chová psy dle věku buď ve zděném objektu v kotcích nebo v kotcích pod venkovním přístřeškem a dále v kotcích ve vytápěné místnosti. Kojící feny s malými štěňaty jsou přímo v obytné části domu.

Zvířata mají podle veterinářů zajištěnou ochranu před nepříznivým počasím. „Kotce mají omyvatelné podlahy a stěny a jsou vybaveny boudou se slámou, je k dispozici nádoba s čistou vodou. Chovatelka prokázala, že disponuje dostatkem vhodného krmiva. Psi jsou denně několikrát venčeni na dvorku a na zahradě. Jsou řádně očkováni a jsou pravidelně odčervováni,“ sdělil Poláček.

Připustil však, že vzhledem k počtu chovaných zvířat se rozhodně nejedná o standardní chovnou stanici. „Určitě není v silách chovatelky se všem psům individuálně věnovat, což ale nutně neznamená, že zvíře trpí například ve smyslu poškozování zdraví,“ podotkl šéf veterinární stanice.

Podle Poláčka je zatím předčasné hovořit o tom, zda se chovatelka dopustila nějakého protiprávního jednání. „Celý kontrolní proces nebyl ještě ze strany KVS ukončen. Rád bych ale zdůraznil, že tento chov je kontrolován minimálně jedenkrát ročně v rámci víceletého plánu kontrol. Kromě administrativních prohřešků, zde nikdy nebylo prokázáno týrání zvířat,“ oznámil Poláček. Kontroly budou i nadále pokračovat.

Daniel Cao ale upozorňuje, že podle ochránců zvířat je současná právní úprava chovu psů nedostatečná. „Nedá se říci, že když veterinární správa nezjistí podle současných předpisů nic závažného, že je vše v pořádku,“ reagoval Cao.

Termín množírna v české legislativě neexistuje

České zákony totiž v současnosti pojem „množírna“ neznají. „Často se tento termín používá v souvislosti s nekalými praktikami rádoby chovatelů při pokoutných prodejích významných počtů levných jedinců u vybraných plemen psů s cílem rychle zbohatnout. Současná legislativa sice umí pracovat se zjištěnými případy týrání, ale neumí zajistit prevenci u velkochovů zájmových zvířat, o nichž se de facto neví, protože ve většině případů fungují na principu šedé ekonomiky. Legislativa v tomto ohledu zaspala dobu a již se intenzivně pracuje na změně tohoto stavu,“ vysvětlil Václav Poláček.

Případem chovatelky Krsové se bude zabývat také Českomoravská kynologická unie (ČMKU). Jiřina Krsová totiž také působí jako rozhodčí pro posuzování exteriéru psů.

„Obrátili jsme se na příslušnou krajskou veterinární správu, aby nám sdělili, co zjistili. Třináctého října zasedá předsednictvo ČMKU a bude se tím problémem zabývat,“ sdělila mluvčí unie Vladimíra Tichá.

Podle jejích slov může ČMKU chovatelům, kteří se chovají nekorektně, pozastavit výkon funkce rozhodčího na dobu určitou i neurčitou. Může také chovateli zakázat zápis vrhu na registrovaný chráněný název chovatelské stanice. „Tím mu de facto zakážeme chov psů s průkazem původu,“ vysvětlila Vladimíra Tichá.

Podezření na provozování množírny psů prověřovali v srpnu kontroloři Státní veterinární správy také v obci na Tachovsku. I tehdy dali podnět ochránci zvířat. Veterináři žádali policii, aby jim do stodoly pomohla vejít neohlášeně, ale narazili. O týden později při oznámené kontrole už pochybení nezjistili (psali jsme zde).