Do Velké synagogy zatéká děravou střechou. Na snímku předsedkyně plzeňské...

Do Velké synagogy zatéká děravou střechou. Na snímku předsedkyně plzeňské židovské obce Eva Štixová. (4. dubna 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Do Velké synagogy zatéká, opravu potřebují i unikátní varhany

  • 2
Oprava střechy na jedné z plzeňských dominant začala už loni, nyní práce pokračují. Opravu potřebují také unikátní varhany z roku 1890.

Do Velké synagogy v Plzni zatéká. Plzeňská židovská obec to zjistila zhruba před půl rokem a už loni se začalo s opravou střechy.

„Není možné, aby dovnitř pršelo a teklo na varhany,“ říká předsedkyně plzeňské židovské obce Eva Štixová. Dodala, že varhany jsou samozřejmě přikryté, aby se vodou nepoškodily.

Unikátní nástroj pochází z roku 1890, postavili ho bratři Braunerovi z Uničova. „Chtěli jsme nechat varhany opravit, aby byly funkční. Nejprve je ale třeba zajistit střechu,“ uvedla Štixová.

Předběžně byly náklady na rekonstrukci vzácného hudebního nástroje vyčísleny na 30 milionů korun. Tolik však židovská obec ve svém rozpočtu nenajde, zatím nemá přislíbenu ani žádnou dotaci.

Oprava střechy by měla vyjít zhruba na dva miliony korun, podle odhadů potrvá minimálně několik měsíců.

„Počítá se s kompletní výměnou střešního pláště. Použitý materiál z počátku devadesátých let se s odstupem času ukázal jako nevyhovující z hlediska trvanlivosti. Kvůli masivnímu praskání do střechy zatéká, a to v podstatě rovnoměrně po celé ploše,“ popsal Petr Bukovský z odboru památkové péče plzeňského magistrátu.

Nejkritičtější úsek právě nad varhanami se podle Bukovského začal opravoval už v loňském roce. Nyní je opravena zhruba třetina celé plochy.

„Věříme, že se podaří střechu opravit co nejrychleji, bude ale záležet na tom, kdy se podaří sehnat peníze,“ říká Bukovský. Jeho odbor už požádal Ministerstvo kultury o dotaci ve výši 350 tisíc korun.

Teprve poté může přijít na řadu oprava varhan. „Je to unikát, který si zaslouží zvýšenou péči,“ říká jednoznačně Bukovský. Oprava však podle jeho slov může být obtížná, protože by se měla alespoň z převážné části udělat najednou.

Varhany bratří Braunerů jsou podle něj ojedinělým dílem v rámci období svého vzniku. „Neexistuje srovnatelný nástroj,“ vysvětluje Bukovský.

V synagoze zůstávají podle Bukovského i další místa, která by si zasloužila rekonstrukci. Konkrétně zmínil například malované interiérové omítky v hlavním chrámu. K vidění jsou dnes pouze jejich torza.

Židovská obec plánovala letos začít také s rekonstrukcí zdevastovaného rabínského domu, který s Velkou synagogou sousedí. V památkově chráněném objektu mělo vzniknout výukové středisko judaismu, výstavní místnost a byty pro lektory. Zatím však na to nejsou prostředky.