Velikonoční pivo ve Vatikánu předá sládek Václav Berka (vlevo). Před cestou si s ním připili (zleva) výtvarník Bořek Šípek, mluvčí pivovaru Kateřina Krásová a biskup František Radkovský.

Velikonoční pivo ve Vatikánu předá sládek Václav Berka (vlevo). Před cestou si s ním připili (zleva) výtvarník Bořek Šípek, mluvčí pivovaru Kateřina Krásová a biskup František Radkovský. | foto: Plzeňský Prazdroj

Papež si o Velikonocích připije plzeňským pivem, dostane i půllitr

  • 7
Požehnaná várka piva Pilsner Urquell vyrazila v pondělí na cestu z Plzeňského Prazdroje do Vatikánu. Ležák se už popáté stane součástí velikonočních oslav v samém srdci katolické církve. Do Vatikánu putuje také dar pro papeže Františka, je to pivní půllitr z dílny designéra Bořka Šípka.

Plzeňští sládci už v únoru připravili speciální velikonoční várku hořkého ležáku, jejíž suroviny požehnal biskup František Radkovský. Pivo pak pět týdnů zrálo a nyní putuje do Vatikánu - symbolicky v třetinkových lahvích, kterých je přes 2015.

Plzeňské pivo ve Vatikánu popíjeli už v roce 1903. Pilsner Urquell si zakládá na dodržování tradic, a proto jsem moc rád, že se nám podařilo jednu z těch historických oživit. Pro plzeňské pivo si totiž už v roce 1903 nechal poslat z Vatikánu až do Plzně tehdejší papež Lev XIII., a to na doporučení svých lékařů. Pivo si velmi oblíbil, a proto jsme se před pěti lety rozhodli ve zvyklosti zasílání znamenitého piva do Vatikánu pokračovat,“ říká sládek Václav Berka.

Právě on v poslední březnový den předá velikonoční pozdrav z Plzně kurii. Požehnané pivo převezme asesor Peter Brian Wells.

Spolu s plzeňským pivem jede do Vatikánu také designový pivní půllitr pro papeže Františka. “Už v návrhu daru jsem se snažil spojit prvky křesťanské a pivní tematiky. Pohár tak částečně symbolizuje tradiční víru, odkazuje však pojetím i k jiskrnému a čistému pivu,“ charakterizuje svoji práci Bořek Šípek.

Skleněný pohár vznikal v průběhu února a března ve sklářském studiu Anežka v Novém Boru. Pro dokonalý tvar musela nejdříve vzniknout perfektní dřevěná forma na míru, do které pak bylo sklo vyfoukáno za pomoci sklářské píšťaly.