Za každého nelegálně zaměstnaného pracovníka hrozí pokuta 250 tisíc korun. (Ilustrační snímek)

Za každého nelegálně zaměstnaného pracovníka hrozí pokuta 250 tisíc korun. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma

Ve firmě vyrábějící elektrosoučástky pracovalo bez povolení 120 Asijců

  • 28
V plzeňské firmě, která se zabývá elektrotechnickou výrobou, odhalili celníci a policisté 120 Vietnamců bez pracovního povolení. Případ, který je svým rozsahem poměrně ojedinělý, si převezme inspektorát práce. Pokud bude pochybení firmy prokázáno, hrozí jí až desetimilionová pokuta.

Razii v podniku provedli minulý týden celníci ve spolupráci s cizineckou policií. "Odhalili jsme 121 pracujících cizinců vietnamské národnosti bez platného pracovního povolení potřebného pro práci v Česku. Tito lidé tvořili větší část z celkového počtu zaměstnanců firmy," uvedl David Nový z Celního úřadu pro Plzeňský kraj.

Všechna zjištění celníci předali Oblastnímu inspektorátu práce pro Plzeňský a Karlovarský kraj, který může zahájit správní řízení a případně uložit pokutu.

Celní úřad i policisté zatím odmítají říci, o jakou plzeňskou firmu se jedná. "Pokud by se nelegální zaměstnávání cizinců ve správním řízení nepodařilo dokázat, mohlo by zveřejnění této informace dotyčnou firmu poškodit," zdůvodnila mluvčí celníků Jitka Blahutová.

Ředitel Oblastního inspektorátu práce Miroslav Duchek zatím tento případ na stole nemá. Dokumentace od celníků je nejspíš ještě na cestě na jeho úřad. 

Jednoznačně prokázat nelegální zaměstnávání, není snadné

"Obecně lze říci, že nelegální zaměstnávání v tak velkém rozsahu, jako v tomto případě, je ojedinělé. Běžně se setkáváme s případy, kdy jsou bez povolení zaměstnáni dva tři čtyři lidé," poznamenal Duchek.

Pokud podnik nelegálně zaměstnává velkou část svých pracovníků, je podle něj jasné, že se nejedná o nahodilé jednání. "Svědčí to o tom, že firma na tom má postavenou svoji činnost a nelegální zaměstnávání je součástí jejího systému," podotkl Duchek.

Pokud by inspektoři skutečně prokázali, že firma nelegálně zaměstnávala všech 121 cizinců, hrozí jí pokuta až u horní hranice sazby, tedy až deset milionů korun. Za každého nelegálně zaměstnaného člověka totiž inspektoři ukládají pokutu 250 tisíc korun.

Dokázat nelegální zaměstnávání ve správním řízení jednoznačně je však podle Duchka velmi problematické. "Firmy totiž s pracovníky uzavírají různé fingované smlouvy, smlouvy o dílo, nebo u nich tito lidé pracují na živnostenský list," konstatoval Duchek.

Od začátku roku provedli celníci v Plzeňském kraji 31 kontrol zaměřených na zaměstnávání cizinců. Odhalili 225 přestupků. Přes 150 cizinců vykonávalo pracovní činnost bez povolení k zaměstnání, u 74 lidí nesplnil zaměstnavatel oznamovací povinnost.