Hokejista Martin Straka, který tento týden oslavil čtyřicátiny, vstoupil do

Hokejista Martin Straka, který tento týden oslavil čtyřicátiny, vstoupil do Dvorany slávy Plzeňského kraje. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Ve Dvoraně slávy jsou další tři osobnosti, mezi nimi i Martin Straka

  • 2
Hokejista Martin Straka, herečka Zorka Kostková a docent Rudolf Barcal byli uvedeni do Dvorany slávy Plzeňského kraje. Osobnosti, které mají celostátní význam v oblasti vědy, umění a sportu, odpoledne ocenil hejtman Milan Chovanec.

"Letos otevíráme pomyslné brány Dvorany slávy Plzeňského kraje už počtvrté. Je vidět, že v našem kraji vyrůstají vynikající osobnosti. Je mi ctí předat ocenění osobnostem, jejich život a práce daleko přesahují hranice našeho regionu," řekl při slavnostním předávání ocenění hejtman Milan Chovanec.

V kategorii umění za dlouholetý přínos v oblasti divadelního umění vstoupila do Dvorany slávy herečka a divadelní pedagožka Zora Kostková Procházková. Po studiu na pražské DAMU v roce 1974 nastoupila do angažmá plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla, kterému je věrná dodnes. Vytvořila řadu rolí také pro film, televizi a rozhlas.

Hejtman ocenil i herečku Zoru Kostkovou a lékaře Rudolfa Barcala (za něj převzal cenu syn Jan Barcal).

Je také spoluautorkou česko-francouzské knihy pro děti Mlhášek. Zora Kostková je od roku 2005 držitelkou ceny Vendelína Budila a v červenci 2008 byla oceněna plaketou Bohumila Kulhánka.

V kategorii sport byl do síně slávy uveden Martin Straka, který je ikonou plzeňského hokeje a v pondělí oslavil 40. narozeniny. Světově známý symbol plzeňského hokeje je český hokejový útočník, držitel zlaté medaile z mistrovství světa i zimních olympijských her. V současnosti obléká dres extraligového klubu HC Plzeň 1929.

V kategorii věda za celoživotní přínos v oblasti medicíny do Dvorany slávy vstoupil docent Rudolf Barcal, který letos oslavil osmdesáté jubileum. Lékař, vědec a pedagog je zakladatelem oboru hyperbarická medicína v Plzni.

Hejtman oceněným předal pamětní list a polodrahokam

Docent Barcal se od šedesátých let věnoval oboru lékařská biometeorologie a bioklimatologie včetně chronobiologie. V biometeorologii kromě vlivu počasí na žilní trombózu a plicní embolii studoval možný vliv u ostatních chorob. Zkušenosti vtělil do tzv. biometeorologické předpovědi vysílané na ČT 1.

Na konci šedesátých let se pak začal věnovat genetice, později hyperbarické medicíně. První hyperbarickou komoru v Plzni otevřel v roce 1968. Založil Koronární klub a klub ROSKA, který pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou.

Rudolf Barcal je nositelem řady čestných uznání a vyznamenání, včetně pamětní medaile J.E. Purkyně, udělené Československou akademií věd v Praze za zásluhy na úseku biologických věd.

"Hledání nových cest v medicíně na hranicích velkých oborů," tak zní celoživotní motto Rudolfa Barcala.

Ocenění v podobě pamětního listu a polodrahokamu si osobnosti převzaly z rukou hejtmana Milana Chovance a jeho náměstka Jaroslava Bauera.

Loni do krajské Dvorany slávy vstoupili pěvkyně Eva Urbanová, divadelník, herec, výtvarník a muzikant Jiří Suchý, cyklista Zdeněk Štybar, učitelka Danuše Bělohlávková a hudebník Antonín Konrády (více o loňském ročníku čtěte zde).