Tradici vánočního splouvání Otavy zahájil kytarista Lubomír Brabec, který se plavby každoročně sám účastní. Do Čepic, kde má plavba svůj cíl, se přestěhoval před pěty lety.

Tradici vánočního splouvání Otavy zahájil kytarista Lubomír Brabec, který se plavby každoročně sám účastní. Do Čepic, kde má plavba svůj cíl, se přestěhoval před pěty lety. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Vodáci na Štěpána vypluli na Otavu v čele s kytaristou Brabcem

  • 1
Čtvrtého ročníku vánočního splouvání Otavy ze Sušice na Klatovsku do nedalekých Čepic se na Štěpána účastnila více než dvacítka lodí. Zakladatelem této už tradiční akce je kytarista Lubomír Brabec.

Před třemi roky do lodí usedl jen Brabec se svým kamarádem zvaným "Bacil". Od té doby přijíždí na vánoční splouvání Otavy každý rok víc lidí.

"Loni jsme měli asi 18 lodí, letos už 24. Naše řady se rozrůstají, letos přijeli poprvé i kamarádi z Prahy a mám signály, že příští rok dorazí ve větším množství," říká Brabec.

Zároveň však varuje nezkušené vodáky před nástrahami zimního vodáctví. "Když se 'zaplave' v té ledové vodě, opravdu to není legrace. Může jít i o život," konstatuje devětapadesátiletý kytarista.

Plavba byla letos spíš jarní, říká Brabec

Letos se převrátilo hned pět lodí. Na vině byla podle Brabce vyšší hladina vody. "Hlavně na jezech se lodě při větších vlnách zatápěly. Několik lidí se převrátilo, což se může stát i zkušenému vodákovi," říká Brabec. Dodává, že je třeba být na takovou variantu připraven a rychle plavat ke břehu.

Ocenil také skupinku vodáků z Klatov, kteří si plavání ve studené vodě sami po dojetí do cíle zkoušeli.

Letošní plavba byla podle Brabce spíš jarní. A to teplotami i stavem vody. "Takové teplo a velká voda bývá až na jaře, v dubnu. Své kouzlo to mělo, ale stejně věřím, že se nám v nějakém dalším ročníku povede, že pojedeme po Otavě a břehy kolem budou zamrzlé. To bude pravé zimní splutí," míní Lubomír Brabec, který si takové počasí pamatuje hned z prvního ročníku.

Teploty se tehdy pohybovaly kolem deseti stupňů pod nulou, na březích byla spousta sněhu a voda zamrzala na pádlech.

"Ale krásné jsou všechny ročníky. Nedá se říct, který byl nejhezčí," říká Brabec.

Osm kilometrů ze Sušice do Čepic spluli vodáci za méně než hodinu. Nejstarším účastníkům bylo 67 let.

"Všiml jsem si, že na několika lodích měli rodiče malé děti. S tím moc nesouhlasím. Myslím, že by bylo lepší, kdyby rodiče pozorovaly jen ze břehu. Je to určité riziko," soudí Brabec, díky němuž stojí od letošního roku na mostě v Čepicích socha svatého Jana Nepomuckého, který je patronem vodáků.

Sám se do Čepic přistěhoval před pěti lety. Brabec jezdí na vodu už asi 40 let, začínal na otevřené kanoi, pak s kajakem projezdil většinu vodáckých destinací v Evropě. "A teď na starý kolena se zase vracím k otevřence," směje se.