Stavba nového plaveckého bazénu v Sušici.

Stavba nového plaveckého bazénu v Sušici. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V Sušici otevřou nový bazén, s unikátním lákadlem pro vodáky

  • 1
Už za tři měsíce otevře v Sušici nový bazén s mnoha atrakcemi. Například s unikátním protiproudem, který by měl být lákadlem pro vodáky. Stavba vyvolala spory, radnice ale věří, že bude pro město přínosem a příliš ho nezatíží.

"Jsem optimista, v první fázi může přinášet i zisk. Maximální ztráta z provozu by mohla být dva miliony ročně," míní starosta Petr Mottl (ODS).

Nový bazén otevřou ve více než jedenáctitisícovém městě na Šumavě na konci března, maximálně na začátku dubna. Jde o stavbu, která rozdělila obyvatele Sušice na zavilé příznivce i odpůrce, ale nakonec si architektonicky povedená stavba cestu na svět proklestila.

Bazén se otevře o tři až čtyři měsíce později oproti plánu. Zpoždění zavinila instalace vířivky a dalších prvků, které ještě město schválilo a které zvýšily vysoutěženou cenu ze 115 milionů na současných 126 milionů korun.

"Přidali jsme vířivku, speciální protiproud, který mohou využívat vodáci jak pro trénování, tak k organizování závodů, či světelné efekty, aby byl bazén co nejvíce atraktivní," uvedl starosta.

Vysoutěžená cena byla podle něj o 35 milionů korun nižší oproti plánu, proto se město rozhodlo přidat ještě některé atraktivní prvky. Věří, že se lépe pokryjí provozní náklady bazénu, když přiláká víc návštěvníků. Protiproud pro vodáky podle starosty navíc žádný bazén v Česku nemá.

"A co vím, tak ani v Evropě. Zimní příprava vodáků je komplikovaná, protože nemají kde trénovat. Na přípravě se podílely kapacity vodáckého sportu. Slibujeme si od toho finanční přínos a bazén se tím odlišil od bazénů ostatních," podotkl starosta.

Stavba bazénu rozdělila město na dva tábory

Ne všichni ale starostův optimismus sdílejí. Podle exstarostky Sušice Jiřiny Rippelové je bazén pro město velkým luxusem, protože v nedalekém okolí je bazén v Klatovech, navíc nově opravený v Horažďovicích.

"Sušice není místem s nabídkou řady pracovních příležitostí, míra nezaměstnanosti se pohybuje kolem deseti procent a v případě nastavení vyššího vstupného si nebudou moci rodiny s dětmi dovolit navštěvovat bazén pravidelně," uvedla na stránkách susicelive.cz Rippelová.

Podle Mottla nebude vstupné překračovat cenu vstupného ve Kdyni a v Horažďovicích, kde dospělý zaplatí 60 korun za hodinu.

"Pro města naší velikosti je bazén naprostý standard. Když funguje asi deset let bez problémů v Horažďovicích, které jsou poloviční, i v ještě menší Kdyni a navíc geografická poloha Sušice je příznivější, tak nevím, proč bychom měli mít ekonomické problémy," říká Mottl.

Starosta ale nepřesvědčil ani uznávaného sušického architekta Karla Jandu, kterého trápí, že si na stavbu, kde bude pětadvacetimetrové koupaliště s dětským bazénem, brouzdalištěm, toboganem, wellness i protiproudem napodobujícím divokou řeku, muselo město vzít 90milionový úvěr a zbytek platí ze svého.

"Myslím si, že bazén bude pro město do budoucna obrovská zátěž a komplikace," konstatoval Janda, který by dal přednost investici financované z dotací.

Investice to však není poslední. Připravuje se modernizace venkovního bazénu umístěného proti ostrovu Santos v Sušici. Šestnáctimilionovou modernizaci ale město tentokrát pokryje hlavně z dotace.