Mihule potoční je v Česku kriticky ohrožený druh.

Mihule potoční je v Česku kriticky ohrožený druh. | foto: Profimedia.cz

Ve vypuštěné řece Mži uhynuly vzácné mihule, případ prověřuje inspekce

  • 14
Inspekce životního prostředí prověřuje úhyn chráněných mihulí potočních v Mži pod Saským mostem v Plzni. V pondělí se udusily v bahně, protože v řece nebylo dost vody. Průtok tu na základě povolení od magistrátu snížilo Povodí Vltavy kvůli napojování nového divadla v Jízdecké ulici na kanalizaci.

Mihulí zmítajících se v bahně si jako první všimli obyvatelé Roudné. Ti začali obratlovce sbírat do kyblíků s vodou a přivolali na místo pracovníky Záchranné stanice živočichů v Plzni. "My jsme pak zalarmovali inspekci životního prostředí, která nařídila, aby vodohospodáři průtok zvýšili," popsal šéf stanice Karel Makoň.

O události jako první informoval deník Právo.

V řece Mži klesla v pondělí odpoledne voda o více než jeden metr. "Mimořádnou manipulaci na pohyblivém jezu jsme prováděli, abychom snížili vodu v nadjezí. Tato manipulace byla řádně povolena příslušným vodoprávním úřadem. Důvodem pro manipulaci je stavba vyústění kanalizace z nového divadla v Jízdecké ulici," vysvětlil Petr Vicenda z plzeňské pobočky Povodí Vltavy s tím, že povolení se projednávalo už od dubna.

Výskyt mihulí potočních právě v tomto místě vodohospodáře překvapil. "Je to zvláště chráněný živočich, který se tam nikdy předtím nevyskytoval. Nadjezí se v minulých letech vypouštělo opakovaně, ale takový problém tu nikdy nenastal. Takže to byla nová skutečnost, zjištěná až v pondělí během vypouštění," sdělil Vicenda.

Hladina se musí snížit na jeden až dva týdny

Dodal, že na místě pak bylo rozhodnuto, že se nadjezí opět částečně napustí tak, aby se zaplavily obnažené části, kde se mihule nacházely. Podle Vicendy ve vypuštěném korytě řeky uhynuly mihule potoční v řádech desítek kusů.

"Nyní se řeší, jak se bude postupovat dál, protože vyústění kanalizačního objektu se u divadla postavit musí a hladina nadjezí se musí nějakým způsobem snížit na zhruba jeden až dva týdny. Ve spolupráci s krajským úřadem je dohodnuto, že bude podána žádost o udělení výjimky na transfer těchto zvláště chráněných živočichů," sdělil Vicenda.

Případem se nyní zabývá Česká inspekce životního prostředí v Plzni. Její šéf Zbyněk Sevelka upozorňuje, že Povodí Vltavy, které je správcem toku, sice mělo řádné povolení na snížení hladiny řeky, ale už nemělo povolení na to, že může zahubit chráněné mihule.

"Nyní prošetřujeme, co se přesně stalo a kolik živočichů uhynulo. Povodí Vltavy to jistě neudělalo schválně, vodohospodáři o výskytu mihule zřejmě nevěděli. Nicméně to je nevyviňuje z toho, že tam nějaká mihule uhynula. Měli mít přehled o tom, že se v místě tento živočich vyskytuje," řekl Sevelka.