Orlovec říční u řeky Berounky v Plzni.

Orlovec říční u řeky Berounky v Plzni. | foto: Bohumil Mášek

V Plzni zachránili popáleného orlovce, museli mu amputovat křídlo

  • 1
V plzeňské záchranné stanici živočichů zachránili orlovce říčního, který byl silně popálený elektrickým proudem. Zraněného ptáka, který měl na noze ornitologický kroužek z Finska, našli v půlce září obyvatelé Malovic u Stříbra.

"Orlovec byl ošklivě popálen elektrickým proudem na levém křídle. To musel   veterinář bohužel amputovat," vysvětloval Karel Makoň ze Záchranná stanice živočichů Plzeň.

Nyní už vyléčený pták poputuje do expoziční části stanice ve Vlašimi. "Zde bude umístěn jako živý exponát a případně se ho  pokusí dopárovat," upřesnil Makoň. 

Popáleného ptáka našli v polovině září obyvatelé Malovic u Stříbra, kousek od silnice u místního rybníčku.

"Doma pomocí internetu určili, že se jedná orlovce. A protože už jsme s nimi v minulosti některé zvířecí pacienty řešili, tak nám zavolali a dravce předali," doplnil Makoň.

Orlovec měl na noze finský ornitologický kroužek s označením Helsinky. "Bližší informace, kde a kým byl kroužkován, jsme zatím z Finska nedostali," poznamenal.

Orlovci jsou středně velcí draví ptáci, kteří zejména na podzim a z jara přelétají přes území České republiky. Jejich hnízdění tady zatím nebylo prokázáno, i když se to ornitologové v Plzni-jihu snažili změnit. Ptákům totiž připravili umělou hnízdní podložku.

Orlovec říční žije zejména v okolí mořských pobřeží a jezer a větších řek. Je možné ho nalézt na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy, i když v jižní Americe se vyskytuje pouze jako migrující druh. Celková evropská populace je odhadována na devět tisíc párů.