V plzeňské Kollárově ulici byla nově otevřena prodejna farmářských potravin. Na

V plzeňské Kollárově ulici byla nově otevřena prodejna farmářských potravin. Na snímku prodavačka Veronika Tomíšková. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Od stánků do obchodů. V Plzni otevřel už čtvrtý farmářský obchod

  • 2
Už čtvrtá prodejna farmářských potravin otevřela tento týden v Plzni, tentokrát v Kollárově ulici. Farmáři přitom ve městě začínali s prodejem před třemi lety na farmářských trzích. Nyní svoje výrobky stále častěji nabízejí i v kamenných obchodech.

Pro domácí sýry, tvarohy, špekáčky z masa, čerstvé pečivo, vejce od slepic z volného chovu nebo sezonní ovoce a zeleninu si Plzeňané nejprve chodili jen na farmářské trhy k Mlýnské strouze. První stánky regionálních zemědělců a výrobců potravin se tady objevily před třemi lety.

Od loňského května si pro ně začali jezdit do Farmářského obchodu na Slovanech. Letos zjara k němu přibyla sesterská prodejna v Šafaříkových sadech a s podobným sortimentem Dobrý farmář ve Veleslavínově ulici. Čtyřlístek farmářských obchodů doplnil tento týden Český grunt v Kollárově ulici. "Čerstvé zboží vozí do našich obchodů především dodavatelé z blízkého okolí," říká jednatel Jiří Málek.

Lákadlem pro milovníky masa budou například klobásy a zabijačkové laskominy z uzenářství Šnajdr ve Volduchách. Česnekové gurmány potěší, že si zde koupí jejich oblíbenou zeleninu vypěstovanou v Čechách.

"K dostání máme i vajíčka od Matoušků nebo bílé a ovocné jogurty, tvarohy, kefíry a čerstvé mléko z Farmy rodiny Němcovy," ukazovala Kateřina Smolíková jedné z nakupujících. Zákaznice se vyptávala na mošty a marmelády, až si nakonec vybrala med.

Dalšího ze zákazníků zaujalo pivo ze Svijan a víno z Čejkovic. "Ano, nabízíme i výrobky z jiných koutů Čech a Moravy," potvrdil Málek.

Do minulého měsíce provozoval Český grunt po republice tucet farmářských obchodů s domácími potravinami s minimálním množstvím konzervantů a dochucovadel od malých a středních dodavatelů.

Plzeňská prodejna je první v regionu. Zda bude v západočeské metropoli poslední, bude záležet na zájmu nakupujících. I když se dost možná opakuje stejný boom jako s malými pivovary, které lákají zákazníky kvalitou, chuťovou pestrostí a známým autorem várky. "To oceňuje hodně zákazníků i u nás. Že vědí, odkud zboží pochází a komu za něj platí," říká organizátor trhů u Mlýnské strouhy a majitel obou Farmářských obchodů Tomáš Popp.

Nejbližší trhy zpestří i dobroty z jiných krajů

A jestli se všechny čtyři plzeňské farmářské prodejny uživí? "To se ukáže nejdřív na podzim, až se město zalidní po prázdninách," myslí si Popp. Je si jistý, že kamenné obchody nekonkurují farmářských trhům. Zajít každou druhou sobotu dopoledne nakoupit ke stánkům u Mlýnské strouhy se už totiž podle Popa stalo pro Plzeňany společenskou událostí.

"Silné jádro chodí pravidelně. Největší návštěvnost máme v termínech kolem výplaty," prozrazuje organizátor plzeňských farmářských trhů.

Ty nejbližší v sobotu 11. srpna, zpestří pojízdná prodejna s výherci kampaně Regionální potravina. Kromě bílého jogurtu šumavské minimlékárny JOMA nebo zbojnického česnekového boku z plzeňského uzenářství Pirník doveze vítězné dobroty i ze všech ostatních krajů. "Pro Plzeňáky to bude jedinečná příležitost ochutnat to nejlepší od tuzemských farmářů na jednom místě," zve Popp.