Výherkyně soutěže Pivovarského muzea v Plzni o nejhezčí vánoční perníček v

Výherkyně soutěže Pivovarského muzea v Plzni o nejhezčí vánoční perníček v kategorii objektů Marie Doláková. | foto: Martin Polívka, MF DNES

V Plzni porota vybírala nejkrásnější vánoční perníček, podívejte se

  • 3
Perníček ve tvaru sobího spřežení a perníková chaloupka na muří nožce zvítězily v soutěži o nejhezčí vánoční perníček, která se každoročně koná v Plzni. Nejkrásnějším mezi klasickými perníčky zvolila porota ten s krajkovým zdobením.

O nejkrásnější perníček se soutěží ve třech kategoriích: dětský výrobek, tradiční perníček a perníkový model. Právě v posledně jmenované kategorii zvítězila Marie Doláková, která vytvořila sobí spřežení a perníkovou chaloupku na muří nožce.

V kategorii klasických perníčků uspěla Anna Haldová, která perníček ozdobila jako krajku.

Jak sama říká, perníčky peče čtyři roky, k jídlu ale nejsou. Slouží jen jako dekorace. "Vždy před Vánoci dělám perníčky pro známé a rodinu. Zpravidla jsou to právě různé chaloupky. Doma mám i Mrazíkův dům," popisuje Doláková s tím, že tento výtvor byl ještě větší než vítězné dílko.

Sobí spřežení a chaloupku vyráběla čtyři dny. "To byla ale celková doba i s čekáním, než vše ztuhne," upozorňuje. Nejhorší bylo podle ní upevnit chaloupku na muří nožku tak, aby na ní opravdu držela.

Nejkrásnějším mezi tradičními perníčky zvolila porota perníček Anny Haldové s bohatým krajkovým vzorem.

"Soutěžila jsem poprvé, chtěla jsem si to vyzkoušet. Studuji cukrářské práce a pořádáme různé předvánoční výstavy. I kvůli tomu jsem si to chtěla zkusit," vysvětluje Haldová, která podle svých slov zvládla perníček vyrobit za hodinu. Stejnou krajkou ozdobila i perníkový Betlém.  

Do soutěže, kterou vyhlašuje plzeňské Pivovarské muzeum, se letos přihlásilo více než dvě stě perníčků. Porotu kromě zmíněných výrobků zaujal také perníkový náklaďák nebo perníkové peklo, což byla chalupa plná čertů a čertic.