Masopust v Plzni

Masopust v Plzni | foto: Milan Svoboda

V Plzni obnovil tradici masopustu před osmi lety spolek Mladina

  • 0
Už podeváté vyrazí v sobotním masopustním průvodu s klarinetem k plzeňské radnici Hynek Macák z folklórního souboru Mladina. Právě tento soubor stál v roce 2005 u obnovení tradice masopustu v Plzni. Průvody se před tím totiž ve městě konaly naposledy ve druhé polovině šedesátých let.

Letos průvod veselých postav v nejrůznějších kostýmech bude vyrážet od Branky ve Smetanových sadech směrem k plzeňské radnici čtyři hodiny po poledni.

"Před radnicí by nám měl primátor předat klíče od města a svěřit vládu nad ním," vysvětluje Hynek Macák. Po krátké veselici na náměstí se průvod vydá směrem k mostu U Jána. "Na něm se vypořádáme s Bakchusem, zapálíme ho a hodíme do řeky," říká šestatřicetiletý Macák.

Od mostu účastníci akce zamíří do areálu Prazdroje, kde bude program pokračovat v proslulé pivnici Na Spilce. V té bude poprvé pro masopust vyhrazen samostatný prostor. A od 17:30 hodin tam začne Dětské maškarní radování a rejdování s programem.

"To je novinka. Dřív program v podstatě končil na mostu, a když jsme pak dorazili Na Spilku, tak byla plná a leckdo si neměl kam sednout. To už nyní nehrozí. Kdo přijde, měl by mít místo," uvádí Hynek Macák.

Po zábavě pro děti přijde od 19 hodin na řadu lidová veselice spojená se symbolickým pohřbíváním Masopusta.

Hudebník tvrdí, že lidé ze souboru Mladina mají radost z toho, jaký ohlas masopustní průvody v minulých letech u veřejnosti získaly. "Chodí víc a víc lidí. A docela rychle přibývá dětí v maskách. Myslím, že už je z toho poměrně populární akce," pochvaluje si Macák.

Masopustní tradice v Čechách sahá až do poloviny 13. století, na Plzeňsku se vždy masopust držel několik dní před Popeleční středou, zpravidla na "tučný čtvrtek", kdy má člověk hodně jíst a pít, aby byl po celý rok při síle.