Generální ředitel Plzeňské teplársnké Tomáš Drápela vysvětluje změny cen tepla v Plzni.

Generální ředitel Plzeňské teplársnké Tomáš Drápela vysvětluje změny cen tepla v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V Plzni vyletí cena tepla, bude to největší zdražení od roku 1989

  • 4
Městská firma Plzeňská teplárenská zdraží od ledna teplo o 15 procent. Jako důvody uvedla trvalý pokles cen prodávané elektřiny, která společnosti přináší zhruba 95 procent zisku, dále nákup emisních povolenek a povinné investice do snížení emisních limitů nařízené Evropskou unií.

Jiří Smolík bydlí v pronajatém cihlovém bytě 3+1 v Plzni na sídlišti Skvrňany. Teplo ho dosud stálo kolem tisícovky měsíčně. Teď si bude muset připlatit. V jeho případě to znamená kolem 150 korun měsíčně, ročně pak 1800 korun. "Zkusím častěji vypínat topení," předsevzal si Smolík. Zdražení tepla se ovšem projeví také v ceně teplé vody.

Teplárna, která patří městu, zásobuje v Plzni teplem více než 40 tisíc bytů. Skokové zvýšení ceny přichází po dvou letech, kdy v Plzni dramaticky rostla cena vody, až se stala zřejmě nejdražší v celé zemi.

Rozhovor se šéfem teplárny Tomášem DrápelouČtěte ve středu, 28. 11.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Jiří Smolík si myslí, že kdyby teplárna městu neplatila tak velké dividendy, tak by zdražení nemuselo být tolik razantní.  Loni činil čistý zisk teplárny 332 milionů korun, třetinu ze zisku odvádí teplárna každý rok do městského rozpočtu právě na dividendách.

Předseda představenstva Plzeňské teplárenské Roman Jurečko uvedl, že o peníze z dividend lidé nepřijdou, protože se za ně ve městě postaví chodníky, park nebo například část stadionu. Mimořádné dividendy město totiž použilo i na částečné krytí výstavby fotbalového stadionu ve Štruncových sadech.

Generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela upozornil, že v Plzni bude teplo i nadále druhé nejlevnější v Česku. Nová cena bude 480 Kč/GJ na patě domu včetně DPH. Nižší bude jen cena z Elektráren Opatovice, která zásobuje teplem Hradec Králové a Pardubice. Podle Drápely je centrální teplo v Plzni i po zdražení konkurenceschopné ve srovnání s jinými energiemi.

Podle náměstka primátora se cenový skok nebude opakovat

Generální ředitel tvrdí, že cena tepla z uhelných zdrojů se v ČR od ledna 2013 zvýší o osm až deset procent. Průměr v Česku by tak měl být příští rok kolem 580 Kč/GJ. Vytápění plynem má být nadále v průměru o 40 a elektřinou dokonce o 80 procent dražší, než na kolik vyjde v Plzni podle nového ceníku.

Hlavním důvodem zdražení je podle Drápely pokles cen na trhu s elektřinou, kterou firma prodává na burze a která tvoří většinu zisku firmy.¨"I když nerad, se zdražením souhlasím," prohlásil ekonomický náměstek primátora Plzně Martin Zrzavecký z ČSSD. Dušuje se, že v příštích letech by se cenový skok u tepla neměl opakovat. "Žádal jsem, aby mi to garantovali," uvedl.

Jenomže loni, když se teplárně podařilo zabezpečit dodávky uhlí ze Sokolovské uhelné, leckteří politici tvrdili, že v dalších letech sazba za teplo v Plzni poroste pouze o inflaci, tedy o několik procent. Uplynul rok a je všechno jinak, což Zrzavecký připouští.

"Máte pravdu. Proto jsem při jednání o zdražení tepla žádal ujištění, že tento skok je jediný pro to, aby teplárna mohla naplnit svou strategii. Bylo mi řečeno, že ano. Že víc potřebovat nebudou a že potom už pojedou podle standardního modelu," konstatoval Zrzavecký.

,