V plzeňské zoologické zahradě se podařilo odchovat vzácnou madagaskarskou...

V plzeňské zoologické zahradě se podařilo odchovat vzácnou madagaskarskou želvu, která má krásnou kresbu na krunýři. | foto: ČTK

Chovatelé napodobili podnebí Madagaskaru a vylíhla se vzácná želva

  • 1
Mládě vzácné madagaskarské želvy pavoučí se podařilo odchovat v plzeňské zoologické zahradě. Jednu z nejkrásnějších madagaskarských želv s výraznou kresbou na krunýři zoo chová už dvanáct let. Ve své domovině jsou tyto želvy součástí jídelníčku místních obyvatel.

"Nejnovější mládě je už šesté, které se v Plzni od roku 2005 narodilo. Tento druh má v Česku ještě zoo v Brně, odchov se daří pouze v Plzni. Také v evropských zahradách je tento ohrožený druh želvy spíše vzácností," řekl mluvčí zoologické zahrady Martin Vobruba.

Podle kurátora plazů Tomáše Jiráska klade samička želvy pavoučí, která měří kolem 15 centimetrů, vždy jen jedno vejce. Jeho několikaměsíční inkubace je ale značně obtížná.

Chovatelé totiž musejí simulovat podmínky poměrně extrémního podnebí jižního Madagaskaru. Protože zárodek potřebuje fázi klidu, zhruba po měsíci v inkubátoru při 31 stupních se musí vajíčko pomalu ochlazovat až na 16 stupňů a potom zase postupně ohřát na 31 stupňů. Od snůšky tak trvalo zhruba tři čtvrtě roku, než se želvička velká zhruba čtyři centimetry vylíhla, uvedl Jirásek.

Želva pavoučí, která se může při ideálních podmínkách dožít až kolem 70 let, patří k ohroženým druhům.

Plzeňská zoo má kolekci třiceti druhů želv

"Tento druh má velkou smůlu v tom, že jeho areál je velice malý - zasahuje přibližně jen třicet kilometrů od pobřeží do vnitrozemí, je to jen taková nudlička podél jižního cípu Madagaskaru," řekl Jirásek.

V přirozeném prostředí želvám škodí velký pohyb turistů, ničí se tam původní biotop, při velkém suchu devastují území i časté požáry. "Navíc údajně ta želva i dobře chutná, takže ji místní obyvatelé občas i snědí," dodal kurátor.

Plzeňská zoo patří podle Martina Vobruby k předním evropským chovatelům želv. Vlastní kolekci třiceti druhů suchozemských i sladkovodních želv.

Od poloviny 90. let 20. století se v ní postupně podařilo odchovat už 19 druhů, včetně vzácných želv pavoučích, paprsčitých či egyptských.

Chovu dominuje nejplodnější skupina želv ostruhatých, které už měly v Plzni téměř 600 mláďat.