Jihozápadní křídlo kláštera v Chotěšově se dočkalo opravy. Nová fasáda bude mít

Jihozápadní křídlo kláštera v Chotěšově se dočkalo opravy. Nová fasáda bude mít barvu slonové kosti. | foto: Daniel Beran, MAFRA

V klášteře v Chotěšově vznikne muzeum hasičů, má přilákat návštěvníky

  • 1
Klášter ze 13. století v Chotěšově na jižním Plzeňsku získává kousek po kousku původní podobu. Další etapou v těchto dnech pokračuje rekonstrukce fasády a střechy jihozápadního křídla. Opravy se dočká i zahradní pavilon, ve kterém vznikne hasičské muzeum.

"Jako každý rok i letos opravujeme na několika frontách najednou," řekl starosta Chotěšova Filip Hrubý. "Za hlavní akci letos považujeme druhou etapu rekonstrukce zahradního barokního pavilonu, ve kterém by v budoucnu mělo vzniknout muzeum dobrovolných hasičů," dodal.

Klášter Chotěšov

Klášter premonstrátek v Chotěšově.

Byl založen na počátku 13. století. Sloužil jako klášter pro řádové sestry, později jako dívčí penzionát a vojenský objekt. Klášter v Chotěšově patří k největším památkám v kraji. Prvenství ale drží i v míře zchátralosti. Náklady na celkovou opravu areálu, který má téměř sedm hektarů, byly odhadnuty zhruba na miliardu korun.

Nový kabát dostane také kousek jihozápadní stěny konventu. "Jedná se jen o malý kousek, zhruba v šíři tří okenních os. Je to ale první ukázka toho, jak by mohl klášter jednou vypadat celý," doplnil starosta.

Náklady na část fasády jsou půl milionu korun, obci na ni dvěma sty tisíci korunami přispěl Plzeňský kraj. Fasáda bude mít barvu slonové kosti.

S obnovou pomáhá i občanské sdružení Klášter Chotěšov, které organizuje kulturní akce a snaží se i o získávání grantů. "Letos se mu podařilo získat příspěvek na dvě vitrážová okna do klášterního kostela," uvedl Hrubý.

Sdružení také již druhým rokem pořádá sbírku Kup si své okno, v rámci níž mohou firmy i jednotlivci přispívat na výměnu oken. Odměnou jim bude umístění cedulky s jejich jménem vedle rámu okna, na které přispěli.

V budoucnu bude pokračovat rekonstrukce budovy konventu, která je nyní v polovině. Vše ale závisí na penězích, které se obci podaří získat. "Díky tomu, že byl klášter loni prohlášen za národní kulturní památku, doufáme, že se nám podaří získat více dotací," uvedl Hrubý.