Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Wikimedia Commons

V Českém lese můžete sledovat bobry z unikátní pozorovatelny

  • 0
Unikátní možnost sledovat bobry ve volné přírodě mají ode dneška návštěvníci Českého lesa. Umožní jim to nová bobří pozorovatelna, kterou otevřela správa chráněné krajinné oblasti u jedné z vodních ploch na Tachovsku, kde početná bobří rodina žije.

Bobří pozorovatelna, ojedinělé zařízení svého druhu v České republice, je součástí nové naučné stezky Vodní svět. Tu postavil podnik Lesy ČR spolu s CHKO Český les uprostřed lesů na Tachovsku blízko hranice s Německem u opuštěné polosamoty Kolm.

Jde o malebné místo, kde se mimo pozůstatků bývalého osídlení nalézá soustava rybníků, která dnes už chovu ryb neslouží.

"Návštěvník se zde může na několika zastávkách seznámit s nejrůznějšími organismy vázanými na vodní prostředí, po nově vybudovaném molu vstoupit nad vodní hladinu a vodní život tak pozorovat z maximální blízkosti. Nejzajímavějším tématem se jistě stane možnost setkat se s bobry, kteří zde již několik roků žijí," uvedl krajský ředitel Lesů Ivan Klik.

Nová pozorovatelna bobrů u rybníku Kolm v Českém leseNová pozorovatelna bobrů u rybníku Kolm v Českém lese

Největší evropské hlodavce v jejich přirozeném prostředí mohou turisté obdivovat průzorem z pozorovatelny, dřevěné budky o rozměrech asi tři na tři metry.

Bobr je velmi plachý převážně noční tvor, zooložka Petra Cehláriková z CHKO ale tvrdí, že z pozorovatelny je velká šance ho vidět. "Přímo naproti mají bobři hrad, v němž žije pětičlenná rodina. Budou-li se návštěvníci chovat tiše, na 90 procent bobra uvidí. Nejlepší doba na pozorování je těsně před soumrakem," říká Cehláriková.

Podle zooložky nehrozí, že by příliv turistů bobry vyplašil a ti se přestěhovali jinam. "Rybník je na poměrně odlehlém místě. kam se musí jít kus pěšky. Proto si myslíme, že sem velké davy turistů proudit nebudou a vydají se sem skutečně jen lidé, kterým na přírodě záleží a budou se podle toho chovat," řekla Cehláriková. Dodala, že všude v okolí jsou cedulky s upozorněním, že lidé musí být potichu.

Na naučnou stezku se vydáte nejsnáz podle ukazatelů z obce Lesná.

BoBŘI V ČESKÉM LESE

Bobří evropští jsou na našem území stále velmi vzácní. Vyskytují se v ojedinělých lokalitách na Moravě a také v Českém lese, kam se rozšířili zřejmě v souvislosti s pádem železné opony v 90. letech ze sousedního Německa.

Stopy bobra u rybníku Kolm v Českém leseV současnosti zoologové v Českém lese eviduji 44 rodin, což představuje zhruba 220 jedinců. Centrum výskytu bobrů je v povodí Kateřinského potoka. V lokalitě Kolm, kde je nová bobří pozorovatelna, se od roku 2005 nachází jedna bobří rodina.

Od ostatních živočichů se tito největší evropští hlodavci liší mimo jiné například tím, že jsou monogamní a žijí celý život ve stálých v průměru šestičlenných rodinách. Silnými zuby dokáží porazit i větší stromy. Z kmenů a větví si stavějí hrady, v nichž žijí. Důmyslným způsobem dokážou přehradit potoky a upravit si jejich tok tak, aby v nich mohli lovit. Právě kvůli tomu se v minulosti dostali do nelibosti člověka a byli téměř vyhubeni.

Lokalita Kolm v Českém lese, kde je nová bobří pozorovatelna