V rámci festivalu Živá ulice byl otevřen na plzeňském náměstí BezBar, který

V rámci festivalu Živá ulice byl otevřen na plzeňském náměstí BezBar, který zaměstnává vozíčkáře. Hosty tu obslouží i Muž roku 2009 Martin Zach, který ochrnul po úrazu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V BezBaru obsluhují vozíčkáři. Kávu vám uvaří i Muž roku Martin Zach

  • 5
Bezbariérový bar, v němž obsluhují vozíčkáři, funguje od čtvrtka na náměstí Republiky v Plzni. Hosté se tu mohou občerstvit, poklábosit s obsluhou a potkají také Martina Zacha, vítěze soutěže Muž roku 2009, který ochrnul po úrazu. BezBar je součástí hudebního festivalu Živá ulice a projektu Pilsen City Fest, který potrvá až do příští soboty.

"Je libo kávu? Či limonádu?" ptá se obsluha BezBaru. Baru, v němž je všechno jako v jakémkoliv jiném podniku. S výjimkou toho, že vás obslouží vozíčkáři. Plzeňský festival Živá ulice je letošní čtvrtou a poslední zastávkou BezBaru.

"Bar je uzpůsobený vozíčkářům. Police jsou v nižší výšce, za barem je dostatečný prostor, aby se za ním mohli vozíčkáři vzájemně vyhnout," popisuje Martin Klzo, produkční sdružení Art Prométheus, které festival Živá ulice pořádá.

Sám je na vozíku, a spolunavrhoval tedy i podobu baru. Testoval, aby vše bylo jak má být. A nyní má na starost veškerý provoz baru. BezBar má samozřejmě i bezbariérový nájezd. "Snažíme se vše uzpůsobit ke spokojenosti zákazníků, našich barmanů i nás," konstatuje Klzo.

BezBar už mohli lidé navštívit na festivalu United Islands v Praze, na Colours of Ostrava a na Štěrkovně v Hlučíně. "Nemáme stabilní tým. Vždy se snažíme sehnat někoho přímo z toho místa. Teď tedy máme obsluhu z Plzně," říká Martin Klzo a dodává, že jediným, kdo jezdí na všechny zastávky baru, je Martin Zach, vítěz soutěže Muž roku 2009, který po úrazu skončil na vozíku. Na starost má výrobky chráněných dílen, které BezBar také nabízí.

Podle Klza je o speciální stánek mezi návštěvníky festivalů velký zájem. "Třeba na Colours of Ostrava jsme byli hitem, vytvořili jsme si stálou klientelu. Máme jiný cíl než ostatní stánky, chceme zapojit vozíčkáře do normálního pracovního procesu. S lidmi si také povídáme. To je, myslím, přitahuje," zamýšlí se Martin Klzo.

BezBar nabídne lidem i doprovodný program. Připravena je například obří maketa vozíku, kterou budou tlačit lidé na chůdách a zájemce svezou. V neděli si pak budou moci lidé prohlédnout velkou, zhruba šestimetrovou loutku anděla, kterou ovládá celkem pět lidí.

BezBar přijedou například podpořit i známí The Tap Tap, skupina hudebníků se zdravotním postižením. Na náměstí Republiky vystoupí v sobotu. Za vznikem BezBaru stojí kromě sdružení Art Prométheus také nadace OKD.

Pilsen City Fest potrvá až do soboty 18. srpna, lidem nabídne na osmdesát kapel a divadelních představení. Těšit se můžete mimo jiné na Toxique, Vladimíra Mišíka či Michala Prokopa nebo Čankišou.