Klienti stodského Domova pro mentálně postižené už prožili Vánoce v nových...

Klienti stodského Domova pro mentálně postižené už prožili Vánoce v nových rodinných domcích chráněného bydlení v Nýřanech. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Postižení mají chráněné byty. Péče je dražší, ale pomoci by měla dotace

  • 0
Klienti Domova pro mentálně postižené ve Stodu na Plzeňsku se jako první v kraji postupně stěhují do bytů a domů chráněného bydlení. Daří se to díky projektu, který hendikepované pomáhá začlenit do běžné populace. Péče o postižené teď ale bude dražší, než když žili za zdmi ústavu.

„Stát řekl, že toto se musí ufinancovat, i kdyby čert na koze jezdil. Problém ale je, že zbude méně peněz na ostatní sociální služby. Balík peněz se totiž nenavyšuje,“ připomněl Jiří Lodr, šéf diecézní charity v Plzni, která provozuje například domovy pro seniory.

Způsob, jakým se nový typ péče v Česku zavádí, Lodr charakterizuje jako „český pangejtismus“ nastolený poté, co na nevhodnost velkých ústavů pro zdravotně postižené upozornila Evropská unie.

„Máme tu totiž obří ústavy, kde je třeba 300 mentálně postižených a donedávna v nich žili odděleně muži a ženy. Teď dávají tyto lidi dohromady poté, co si v ústavu odžili třeba 30, 40 let života a řeklo se, že se musí udělat nová koncepce,“ popsal Lodr. Ten prý nepopírá, že je nový systém potřebný, ale měl se zavádět postupně a se zohledněním finanční stránky.

Radomír Bednář, ředitel Domova pro osoby se zdravotním postižením ve Stodu, uvedl, že projekt, který se realizuje pět let, musí být dokončen v létě 2015.

„Je to pilotní projekt transformace velkých pobytových zařízení sociálních služeb. Zdravotně postižení by se měli rozstěhovat, přemístit do místních komunit, humanizovat svůj život a přiblížit se normálnímu žití,“ popsal Bednář. Po dokončení plánu zbude ve stodském zařízení zhruba 40 klientů z původních 186.

V každém kraji byl podle Bednáře vybrán jeden až dva ústavy, z nichž hendikepovaní odcházejí žít takzvaně po svém s podporou pečovatelů. Zda se budou stěhovat i klienti dalších ústavů z Plzeňského kraje, se zatím neví. 

„Já projekt musím podpořit, protože je to už rozjetý proces,“ uvedl radní pro sociální oblast Plzeňského kraje Zdeněk Honz.

Druhá etapa projektu

Krajský úřad už také pracuje na druhé etapě projektu. Loni na podzim vybral v soutěži stavební firmu, která upraví několik dalších objektů, kam se budou stěhovat klienti stodského domova. Jedná se o rekonstrukci jednoho domu ve Vejprnicích, kde bude domácnost pro čtyři uživatele, dvou domů v Tlučné, kde bude po pěti uživatelích a dvou domů ve Staňkově - v prvním bude šest uživatelů, ve druhém čtyři. Dále se bude rekonstruovat byt 4+1 v Nýřanech a bývalý obecní úřad v Chotěšově, kde bude žít osm zdravotně postižených.

„V hodnocení projektu se s panem ředitelem Bednářem lišíme pouze v tom, že já vidím nejen klienta, ale i finanční prostředky, protože péče v bytech bude stát více peněz, než kolik stojí péče v ústavu ve Stodu, kde na jednoho pracovníka připadá více klientů,“ popsal Honz.

Řešením finanční náročnosti by měla být přislíbená dotace 74,5 milionu korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Plzeňský kraj by se měl projektu účastnit třemi miliony korun z vlastního rozpočtu.

V rámci projektu už rok fungují byty chráněného bydlení v Holýšově, kde žije osm klientů ve dvou bytech 3+1 a v jednom bytě 2+1. Každý zdravotně postižený zde má jeden pokoj.

Do nových domácností v Nýřanech a v Dnešicích se 24 klientů domova ve Stodu stěhovalo začátkem prosince. Přesunuli se do dvou domů pro postižené se střední mírou podpory pečovatelské služby v Nýřanech a do zrekonstruovaného selského stavení v Dnešicích, kde vznikly dvě domácnosti po šesti klientech.

Během ledna se budou hendikepovaní stěhovat do domácností s vysokou mírou podpory pečovatelské služby v Holýšově a ve Stodu. V obou případech se jedná o tři domy vedle sebe po šesti klientech.