Lékař Ondřej Topolčan vede úsek imunoanalýzy na oddělení nukleární medicíny FN...

Lékař Ondřej Topolčan vede úsek imunoanalýzy na oddělení nukleární medicíny FN v Plzni. | foto: archiv MF DNES

Urologové v Plzni používají šetrnější metodu k určení rakoviny prostaty

  • 8
Plzeňští urologové začali používat šetrnější metodu, která rozpozná, do jaké míry pacienta ohrožuje rakovina prostaty. Zatímco dříve k určení diagnózy sloužila jen poměrně nepříjemná prostatická biopsie, nyní mohou lékaři získat důležité informace z jediné kapky krve.

Prostatická biopsie používaná ke zjištění rakovinného bujení znamená odběr vzorků tkáně k laboratornímu zkoumání. Lékaři ji dělají pomocí šestnácti jehel a tkáň odebírají pod kontrolou ultrazvuku. Pro muže to není příjemné vyšetření a řadu z nich odradí od další návštěvy na urologii.

Aby se těchto biopsií nemuselo dělat tolik, zavedla urologická klinika Fakultní nemocnice v Plzni takzvané zjišťování indexu zdravé prostaty, neboli PHI.

„Cílem je zpřesnit diagnostiku rakoviny prostaty a odstranit právě nadbytečné provádění biopsií,“ vysvětlil náměstek ředitele fakultní nemocnice Ondřej Topolčan.

Index PHI se zjišťuje tak, že se nejznámější preventivní vyšetření rakoviny prostaty - PSA neboli prostatický specifický antigen, rozšíří ještě o další vyšetření. To vše se zjistí z jednoho vzorku krve a dojde se k PHI, které je přesnější a sníží počet užití biopsií o čtvrtinu.

„PSA je sice výborný, ale má jeden maličký nedostatek. Je někdy pozitivní i z jiných než nádorových příčin, například při zánětech prostaty a močových cest či zvětšení prostaty,“ vysvětlil Topolčan. Když je tedy PSA zvýšené, doplní se o další dva laboratorní testy z krve a poté se vypočítá PHI.

Ondřej Topolčan vysvětlil, že při urologických potížích by měl pacient vyrazit k lékaři.

„Ten zjistí hodnotu PSA. Když je jeho hodnota do čtyř, je vše v pořádku a pacient jde domů. Při hodnotě nad 10 následuje biopsie. Když je hodnota mezi čtyřmi a deseti, většina urologů se vrhá na biopsii. Ale když my k tomu doplníme další dvě vyšetření a umožníme spočítat index zdravé prostaty - a ten je do deseti, tak řeknu: klidně biopsii vynechte. Žádný problém tam není. Nebo bude někde kolem 80 a pak řeknu: jděte co nejrychleji na biopsii. Většinou to dopadne tak, že člověk do 14 dnů nastupuje na operaci nádoru,“ popsal Topolčan.

Upozornil i na to, že rakovina prostaty je nejčastějším onkologickým onemocněním u mužů a právě Plzeňský kraj je známý nejvyšším počtem pacientů v republice. „I proto nemocnice novou metodu testuje,“ uvedl přednosta urologické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Milan Hora.

Zjišťování PHI je součástí vědeckého projektu, díky kterému mají nyní muži ve fakultní nemocnici testování zdarma.

Zjišťováním PHI se podle Topolčana ušetří peníze.

„Náklady na PSA jsou 400 korun, doplnění dalších dvou vyšetření nutných ke zjištění PHI vyjde na 1 100 korun, ale když se přistoupí k biopsii, tak stojí čtyři, pět tisíc korun,“ popsal Topolčan, který však za hlavní přínos považuje to, že se pacient ušetří nepříjemného vyšetření.