S městskými pozemky údajně spekulovali úřednici Daniel Šmůla a David Štefl. Dobřanská radnice ale transakci hájí.

S městskými pozemky údajně spekulovali úřednici Daniel Šmůla a David Štefl. Dobřanská radnice ale transakci hájí.

Úředníci z Dobřan koupili pozemky, pak je se ziskem prodali městu

  • 4
Může pracovník stavebního odboru koupit pozemky od soukromníka, a pak je se ziskem prodat obci, nad kterou jako úředník bdí? Tuto otázku řeší v Dobřanech na Plzeňsku. Poslanec Michal Babák z Věcí veřejných hodlá dokonce podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Vše začalo tím, že úředníci dobřanské radnice Daniel Šmůla a David Šefl koupili od soukromnice v roce 2001 celkem 25 148 metrů čtverečních pozemků v lokalitě Polní u řeky Radbuzy po pravé straně směrem z Dobřan na Vstiš, a to za cenu 1,90 Kč za čtvereční metr. Celkem tedy za 47 tisíc korun.

V té době byl Šmůla pověřeným vedoucím stavebního odboru, Šefl byl na radnici informatikem. Dnes jsou oba vedoucími.

V lednu 2003 navrhlo město Dobřany oběma majitelům uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí na prodej všech jejich pozemků. Oba nakonec parcely prodali městu za 1,3 milionu a k tomu zadarmo získali dva pozemky na stavbu rodinných domů po 800 metrech čtverečních v jiné lokalitě. Vše tedy celkem za 2,2 milionu korun.

O tři měsíce později město schválilo změnu územního plánu, který nově vymezil lokalitu Polní jako místo pro bydlení.

"Úředníci měli před nákupem přijít na obec a říci, že jde o je lukrativní území, které bude obec potřebovat, což věděli dopředu. Obec ho mohla levně koupit. Pak by každý řekl, že jsou to šikovní úředníci. Nebo je obec měla donutit, aby pozemky prodali za náklady a ne mnohem dráž," míní poslanec Věcí veřejných Michal Babák.

Šmůla uvedl, že divné na celé věci je, že se vytahuje dvanáct let stará záležitost. "Je za tím něco jiného, než se zdá," uvedl bez dalších podrobností. Když pozemky kupoval, tak prý vůbec nevěděl, že v místě bude rozvojová lokalita pro bydlení a nezneužil tedy informace.

"Jsem rád, že to bude řešit policie, jedině tak se mohu očistit," dodal s tím, že pozemky úředníci kupovali kvůli tomu, že tam chtěli budovat domy. Měli však prý problémy se sousedem a tak nakonec spoluvlastníci kývli na odprodej městu a výměnu parcel.

Radnice tehdejší transakci hájí. "Dá se tam vybudovat dvaadvacet parcel, ekonomická výtěžnost pro město při tehdejší ceně 600 korun za metr je 10,5 milionu. Po odečtení nákladů na infrastrukturu tedy 2,5 milionu korun," uvedl starosta Dobřan Marek Sýkora z TOP 09.