Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Některé menší strany se v předvolební kampani zaměří na téma uprchlíků

  • 3
Jedním z témat kampaně před říjnovými krajskými volbami bude v Plzeňském kraji i uprchlická krize v Evropě. Na tuto problematiku se nejspíš zaměří několik menších stran, přestože krajská samospráva může k řešení migrační krize přispět jen pramálo.

Do voleb se v Plzeňském kraji přihlásilo sedmnáct volebních stran a při nejmenším od zástupců pěti z nich lze očekávat, že budou hrát na uprchlickou strunu. U některých se to dá vyčíst přímo z názvu a u jiných to lze očekávat pro jejich nacionalistické zaměření.

Nakolik se uprchlické téma v kampani chytne, bude záviset na tom, zda se zástupci ostatních stran budou ochotní jej také chopit, například ve snaze vyjít vstříc nejširšímu okruhu voličů.

S migračním tématem jako svou hlavní zbraní jde do voleb například strana s názvem: „Ne ilegální imigraci - peníze raději našim lidem“. Její zástupce Petr Hannig zdůrazňuje, že nával migrantů ničí sociální systémy v Evropě.

Zavedené strany nechtějí migrační krizi v kampani využívat

„Evropa je jako loď a nastupují do ní noví a noví pasažéři. Jednoho dne se stane, že se ta loď potopí,“ vysvětluje Hannig. Tvrdí přitom, že za jeho stranu nekandidují xenofobové. Domnívá se, že migrace je i krajské téma, protože podle něho budou kraje muset uprchlíky ubytovávat.

A jak se na využití tématu v kampani dívají zástupci zavedených stran?
Krajský volební lídr ČSSD Josef Bernard pokládá za důležitá především témata dopravy, zdravotnictví a bezpečnosti.

„Uprchlíci jsou jedno z mnoha další témat. Myslím, že v tomto případě platí, že je třeba zachovat zdravý rozum,“ řekl Bernard. Upozorňuje, že v souvislosti s migrační krizí by bylo špatné vzbuzovat v lidech obavy.

Volební jednička hnutí ANO Miloslav Zeman řekl, že kraj v případě problematiky uprchlíků nemá moc kompetencí. „Bylo by laciné, aby to bylo základní téma pro krajské volby. Kraj má malý prostor s tím něco dělat. Měl by se zaměřit na to, co je jeho role a další věci nechat na řešení na jiných úrovních, kde je třeba hledat systémový přístup,“ sdělil.

Krajský lídr KSČM Karel Šidlo pochybuje, zda je možné záležitost kolem uprchlíků řešit na krajské úrovni. „Nevidíme to jako nosné téma před volbami. Kraj bude pouze dávat stanovisko k možnému vybudování zařízení pro uprchlíky a případně ke zvýšené ochraně hranic. My nejsme pro to, aby se tady budovala azylová zařízení,“ konstatoval.

Volební jednička ODS Martin Baxa řekl, že jeho strana nebude téma imigrantů v kampani aktivně využívat. „Prostě proto, že kompetence kraje v tomto ohledu nejsou takřka žádné a my chceme nabízet to, co reálně udělat můžeme. Ale nelze vyloučit, že to téma do kampaně vstoupí jako nějaký vedlejší produkt.“

Lídr TOP 09 Richard Pikner řekl, že je možné, že některé strany budou chtít vyvolaného strachu z běženců využít. „Ale my toho tématu nebudeme zneužívat a sami ho vytahovat nebudeme. Nesnížili bychom se k tomu, že budeme šířit paniku a strach,“ uvedl. Pikner je přesvědčen, že mezi uprchlíky jsou lidé, kterým je třeba pomoci.

Ivana Bartošová, která je na prvním místě kandidátky Koalice pro Plzeňský kraj, řekla, že koalice jako předvolební téma uprchlickou krizi neponese. „Ale budeme připraveni reagovat, pokud jej někdo zvedne. Víme, že se o tom bude diskutovat,“ prohlásila.

Lídr Starostů a Patriotů Pavel Čížek připouští, že před volbami někdo na uprchlickou notu hrát bude, ale nepočítá s tím, že to bude jeho uskupení. „Není to téma krajských voleb, je to záležitost státu,“ uvedl.