Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bavorsko je nárazníkem uprchlické vlny, migranty ale vítá s nadšením

  4:00
Na třicet tisíc běženců žije v současnosti v Bavorsku, kam Západočeši léta jezdí za nákupy i zábavou. Příhraniční region se totiž stál nárazníkem silné uprchlické vlny, která míří do Německa. Zatím ale Bavorsko zvládá příliv tisíců lidí bez potíží a ve vylidněném regionu jsou noví obyvatelé naopak vítáni.

Uprchlíci v Bavorsku čekají, až si je přerozdělí spolkové země. Na snímku druhý zleva je syrský stavební inženýr Firas. | foto: Lucie Sýkorová

Ve Zwieselu, který je jen patnáct kilometrů od Železné Rudy, je provizorní zařízení, kde mají uprchlíci střechu nad hlavou a pravidelnou stravu. Ve stejném městečku se nachází i jeden z penzionů pro následné ubytování uprchlíků, v nichž žijí během azylového řízení. Uprchlíka v nouzi nebo dokonce přespávajícího na ulici tu neuvidíte.

Do Německa přichází od letošního léta více než 100 tisíc běženců každý měsíc. Spolkové země si migranty dále přerozdělují podle stanovených pravidel. Stop stav nevyhlásily, ani když Německo zavedlo kontroly na hranicích s Rakouskem.

Bavorsko vítá nové obyvatele s nelíčeným nadšením a doufá, že by se díky nim mohlo zastavit vylidňování příhraničního regionu.

„Ročně jen z našeho okresu ubude 500 lidí. Klesá porodnost a mladí se stěhují do větších měst. Pohraničí se vylidňuje. Potřebujeme proto nové obyvatele, nejen nekvalifikovanou pracovní sílu, ale i například lékaře. Především Syřané, kteří nyní přicházejí, jsou často vysokoškolsky vzdělaní. Když se podaří, aby se zde někteří usadili a integrovali, bude to pro nás jedině dobře,“ uvedl mluvčí zemského okresu Regen Heiko Langer.

Do Bavorska se dostal i Firas, čerstvě vystudovaný stavební inženýr ze syrského Damašku. Na cestě strávil celkem 23 dní. Patřil k těm, kterým se podařilo projít ze Srbska do Maďarska ještě před dostavěním plotu.

„Jel jsem nejprve z Turecka do Řecka, dále přes Makedonii, Srbsko a Maďarsko až do Německa,“ líčí mladý Syřan. „Pěšky jsem šel jen 35 kilometrů v Maďarsku, šli jsme to celou jednu noc. Ze zpráv na Facebooku i od ostatních jsme slyšeli, že maďarští policisté uprchlíky někdy i bijí a některé chytají a zavírají do vězení. Já jsem naštěstí žádné takové nepotkal,“ konstatuje s úlevou.

Jeho rodina zůstala v Damašku a Firas doufá, že si v Německu brzy najde práci a bude moci své příbuzné na dálku finančně podporovat.

„Všichni jak jsme tady chceme co nejdřív začít pracovat. Určitě se nechceme nechat dlouhodobě živit německou vládou,“ říká Firas s rozhodným gestem i za své dočasné spolubydlící.

„Většina z nás jsme vysokoškoláci, tady je právník, tady učitel, je tu řada lékařů,“ vyjmenovává a ukazuje při tom na muže kolem sebe.

„Nejprve se samozřejmě musíme naučit jazyk, možná budeme muset absolvovat nějaký kurz na univerzitě, abychom získali uznání svého diplomu a mohli pracovat ve svém oboru, uvidíme,“ zamýšlí se Syřan, který podle svých slov nevěří, že se bude moci v dohledné době do své země vrátit.

„Myšlenku na odchod jsem měl v hlavě roky, v podstatě po celou dobu trvání války u nás. Ale člověk pořád přece jen doufá, že bude zase lépe. Jenomže situace v Sýrii se naopak neustále zhoršuje. A tak letos v létě jsem se rozhodl opravdu odejít,“ vypráví.

Dětským snem byla dobře placená práce v Dubaji

Podle Firase nyní ze Sýrie odchází mnoho mladých mužů mezi 20 a 35 roky, kteří se nechtějí podílet na nesmyslných bojích. „Kdo zůstane, je donucen bojovat buď na straně Asadovy armády, nebo některé ze skupin teroristů, anebo je zkrátka uvězněn či zabit. Trvá to už příliš dlouho a mladí lidé v tom zkrátka nevidí budoucnost,“ vysvětluje Firas.

V dětství prý bylo snem jeho vrstevníků i jeho samotného získat práci v Dubaji, kde se dá vydělat hodně peněz. „Teď se pro nás stalo tím nejdůležitějším bezpečí,“ konstatuje Firas.

A proč se tedy jejich cílem stalo právě Německo, když mír je v celé Evropě? „Viděli jsme ve zprávách na internetu, že Německo se k přijetí Syřanů postavilo vstřícně. Je proto logické, že lidé míří tam, kde jsou vítáni. Němci pro nás dělají něco, co by žádná arabská země neudělala,“ podotkl Firas.

Českou republiku prý zná a ze zpráv ví, že naše země má, stejně jako další státy východní Evropy, s přijetím nových uprchlíků problém. „Zajímal jsem se o Českou republiku, protože jsem se dověděl, že univerzita v Praze nabízí Syřanům možnost studia. Potkal jsem člověka, který mi nabízel, že mi pomůže se tam dostat. Ale příliš jsem mu nedůvěřoval, chtěl za to samozřejmě zaplatit, tak jsem do toho zkrátka nešel,“ prozradil.

Autoři:
  • Nejčtenější

Využijeme váš kamion. Policisté kvůli naháněnému řidiči nařídili zatarasit silnici

22. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  23.4 11:01

Několik českých policejních hlídek se zapojilo do pronásledování řidiče, který v Německu odmítl...

Moje Plzeň to není, ale... Horváth o historickém tažení a proč u něj chyběl

20. dubna 2024

Premium On byl Plzeň. Ještě loni patřil na plakáty. „Že už teď do Plzně nepatřím, neznamená, že bych...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Naučená omluva, bez upřímné lítosti. Za pokus o vraždu dívky dostal Ukrajinec 19 let

24. dubna 2024,  aktualizováno  12:27

Krajský soud v Plzni odsoudil na devatenáct let Ukrajince Viktora Veselovského, který se loni v...

Sedmá příčka mezi národy. Jak české kluby připisovaly body do koeficientu

19. dubna 2024  17:45

Plzeň jako nejhůře třiadvacátý nejlepší klub letošního ročníku evropských pohárů. Česko jako sedmá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na kouř upozornily děti, úprk z hořícího autobusu zvládly bravurně, líčí učitelka

24. dubna 2024  16:40

Premium Václava Kopecká, Alena Vodičková a Michaela Kubátová, učitelky a asistentka pedagoga Základní školy...

Za střet tramvají kvůli skřípnuté ruce může řidič zadního vozu, řekla inspekce

26. dubna 2024  11:59

Za loňskou srážku dvou tramvají na Karlovarské třídě v Plzni, při které se lehce zranilo téměř 30...

Železná Ruda a Rozvadov omezí investiční akce, přijdou o miliony z hazardu

26. dubna 2024  9:57

Obce, které mají na svém území kasina nebo herny, si už nebudou moci dovolit to, co dřív. Od...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Celníci a policisté získali na přivaděči u Vysoké místo na kontroly aut

25. dubna 2024  9:57

Při prodlužování dálničního přivaděče od Vysoké k Přešticím vybudovali stavbaři u sjezdu na Dnešice...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...