Konec propocených bund. Šoféři veřejné dopravy mají nové uniformy

  • 21
Pracovníci plzeňských dopravních podniků mají nové uniformy z moderních materiálů. Oblečení od návrhářky Alice Stuchlové obléknou řidiči tramvají, trolejbusů a autobusů poprvé ve svátek 28. října.

Každý dopravní prostředek bude charakterizovat jiná barva doplňků, jako jsou kravaty, vesty a šály. V tramvajích budou žluté, v trolejbusech zelené, v autobusech červené. Náklady na převlečení zaměstnanců přijdou letos přibližně na dvanáct milionů korun. Uvedla to mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) Kateřina Fránová.

Dopraváci se převlékají po třinácti letech. „Tehdejší uniformy vycházely z návrhů kolekce pražských dopravních podniků. Součástí byla například bunda, která nepropouštěla vlhkost ven, takže co den, to sauna,“ popsal generální ředitel PMDP Michal Kraus.

Podle něj se vzorky nových oděvů uschovaly do notářské úschovy, aby se daly porovnávat a nezhoršovala se kvalita, když se budou šít další třeba za dva roky.

„Uniformu jsem si vyzkoušel. Zatím jsem v ní neřídil, ale když jsem na sebe mrknul do zrcadla, jsem docela spokojený. Před cestujícími se budu cítit lépe, když budu i lépe vypadat,“ uvedl řidič trolejbusu Michal Vávra.

Jeho manželka si prý pochvalovala vzhled i to, že nové košile s jemným proužkem se lépe žehlí než ty předešlé. Největší změnou je podle Vávry softshellová bunda, která je prodyšná a pohodlná.

Ženy si podle pracovnice u přepážky Lucie Kohoutové vyfasovaly i sukni. „Mohly jsme si vybrat buď dlouhou, nebo krátkou nad kolena. Já jsem si vzala krátkou,“ uvedla mladá dlouhovláska. Poznamenala, že i nová vestička mnohem lépe padne než ta původní.

„Kladla jsem velký důraz i na vizuální stránku, protože dopraváci nejezdí jen v dopravním prostředku, ale pohybují se i v ulicích, tak aby jim to slušelo a aby dobře prezentovali firmu,“ vysvětlila návrhářka Alice Stuchlová.

Nepovedené byly podle ní například kravaty původní uniformy. „Byly na gumičku, nebyly vyztužené, takže nedržely tvar. Byly zkrátka příšerné,“ popsala majitelka módního salónu, který vyráběl třeba pokrývku hlavy pro princeznu z opery Aida Divadla J. K. Tyla v Plzni nebo pracoval pro státní firmu Lesy ČR.