Pod vodárnou u Radbuzy by měla vzniknout dvě jezírka. Podobné už lidé využívají u Borské přehrady v Plzni.

Pod vodárnou u Radbuzy by měla vzniknout dvě jezírka. Podobné už lidé využívají u Borské přehrady v Plzni. | foto: UMO Plzeň 3

U sportparku pod vodárnou vzniknou dvě jezírka za 4,5 milionu

  • 7
Dvě jezírka s ostrůvky se v budoucnu objeví u sportovního areálu na břehu řeky pod vodárnou v Plzni na Slovanech. Větší z nich bude mít dokonce ostrůvek. Vodní plochy za zhruba 4,5 milionu korun sice nebudou určeny přímo ke koupání, ale pokud po něm někdo zatouží, nikdo mu zřejmě bránit nebude.

Slovanská radnice si nechala na záměr vypracovat studii, která předpokládá, že tak vznikne mezi vodárnou a řekou nové místo pro rekreaci. Před několika lety se radnice snažila prosadit v oblasti vybudování říční plovárny, ale neuspěla.

Starosta Lumír Aschenbrenner z ODS se domnívá, že u nového plánu jsou mnohem větší šance na dotažení do konce. "Jezírka by měla být součástí protipovodňových opatření. Plán přitom respektuje i záměr města budovat podél řek sportovněrekreační trasy," řekl Aschenbrenner. Starosta předpokládá, že v příštím roce by už mohla být jezírka hotová.

Jezírka nebudou mít pouze rekreační funkci, ale budou také zvyšovat schopnost krajiny zadržovat vodu v případě záplav. Za normálního stavu hladiny mají být jezírka hluboká 1,5 až 3,5 metru.

"Větší jezírko s plochou téměř pěti tisíc metrů čtverečních má mít dokonce malý ostrov s písčitým povrchem o ploše 180 metrů čtverečních," sdělil starosta. Menší jezírko má mít rozlohu zhruba 1 200 metrů čtverečních.

Podobné jezírko už funguje u přehrady v Českém údolí

Vybudování jezírek by mělo stát přibližně 4,5 milionu korun. Na jaře příštího roku by bylo možné získat dotaci až 90 procent nákladů. Jezírka budou nedaleko lanového centra ve známém sportovním areálu, který je ve městě nejvyužívanějším zařízením svého druhu, lze zde provozovat dvě desítky sportů a denně sem míří až tisíc lidí. 

Finančně na provoz areálu přispívá především Škoda Transportation. Městská část Slovany bude v příštích letech od společnosti proto dostávat ročně 444 tisíc korun. Příspěvek umožní nadále lidem využívat areál bezplatně s výjimkou lanového centra. Škodovka zatím vložila do areálu přibližně čtyři miliony korun. V roce 2004 zaplatila horolezeckou věž a později přispěla na vybudování in-line dráhy.

Zhruba před rokem byl obdobný areál otevřen na břehu přehradní nádrže v Českém údolí na Borech, kde jej nechal vybudovat úřad centrální městské části za zhruba sto milionů korun.

I v tomto areálu vzniklo na břehu přehrady nové jezírko. To umožňuje lidem koupání především proto, že voda v nádrži bývá tradičně znečištěna sinicemi a koupání v ní je pro většinu plavců v letní sezoně rizikové.

,