Česká obchodní inspekce se o víkendu v Plzni vydala kontrolovat prodejce stromků, kaprů i dárkového zboží. Ilustrační foto

Česká obchodní inspekce se o víkendu v Plzni vydala kontrolovat prodejce stromků, kaprů i dárkového zboží. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

U poloviny nákupů vánočního zboží zjistila inspekce na Plzeňsku problém

  • 0
Při prodeji vánočního zboží a rachejtlí na Silvestra jsou prodejci s dodržováním zákona na štíru. Ukázaly to kontroly České obchodní inspekce (ČOI)v Plzeňském kraji. U každého druhého nákupu zjistili inspektoři nějaký problém.

Od začátku prosince do poloviny minulého týdne udělali inspektoři 58 kontrolních nákupů a zhruba u poloviny zjistili nedostatky.

"Nejčastěji chyběly informace o výrobcích, české návody, u zboží se svíčkami nebylo bezpečnostní upozornění, ale zjistili jsme i špatné oceňování nebo jsme nedostali doklad o koupi," vyjmenovává nejčastější závady šéf západočeských inspektorů ČOI Milan Javorský.

Podle jeho slov musí být zákazníci opatrní při výběru vánočních světelných řetězů.

"U zboží musí být základní technické údaje včetně napětí, pro jaké je určeno, návod k použití a bezpečnostní informace, vše v českém jazyce. Dále musí být označen značkou CE, jménem výrobce, dovozce nebo dodavatele. Mezi základní a nutné informace patří i specifikace, zda je řetěz určen pouze pro interiéry nebo smí být použit i venku, zda se dají řetězy mezi sebou dále propojovat i jestli jsou žárovičky vyměnitelné," vypočítává inspektor.

Experti radí před nákupem také důkladně prohlédnout sílu kabelů v těchto osvětlovacích řetězech. První žárovička smí být podle norem metr a půl od vidlice, kterou zapojujete do zásuvky.

Slabé kabely jsou indicií, které řetězy nekupovat

"Pokud je vodič stejné síly, jako má kabel sluchátek od přenosného přehrávače, asi není něco v pořádku. Když si vezmete, že izolace má být silná kolem dvou milimetrů a průřez vodiče kolem 0,8 mm čtverečních, výrobky se slabším kabelem jsou hodně rizikové. Pokud máte malé děti, je rozhodně vhodnější pořídit světelný řetěz s transformátorem, který převádí životu nebezpečné napětí na malé – například na 24 Voltů. A to platí i v případě, že máte domácí zvířata, která ráda hryžou kabely," přidává radu Javorský.

Kontroloři se už podívali i na prodejce silvestrovské pyrotechniky, přestože je letos sami nepokutují za prohřešky. Pokud zjistí problém, informují o tom příslušné úřady, které mohou pokuty udělit.

Na rachejtlích musí být značka CE, datum jejich životnosti i označení třídy bezpečnosti. I když třídu III a IV mohou nakupovat pouze specialisté s průkazy odpalovačů ohňostrojů, inspektoři už narazili na obchodníky, kteří i tyto nejnebezpečnější rakety prodávali lidem bez potřebných proškolení.